'Yelkenleri şişirip yatırım yapalım'

Başbakan Tayyip Erdoğan, Eldivan'da kurulan Heim Medikal A.Ş.'nin, Kan Ayırım Kiti İmalat Fabrikası'nın açılışında yaptığı konuşmada "Burada, teknoloji olarak...

ÇANKIRI - Başbakan Tayyip Erdoğan, Eldivan'da kurulan Heim Medikal A.Ş.'nin, Kan Ayırım Kiti İmalat Fabrikası'nın açılışında yaptığı konuşmada "Burada, teknoloji olarak, tıp alanında ilk kez ülkemizde böyle bir fabrika kuruluyor, buradan insan kanı değer kazanacak, sadece Türkiye'de değil tüm insanlığın hizmetine sunulacak" dedi.
Türkiye'de, 'Acil kan aranıyor' ilanlarının verildiği bir dönemde işbaşına geldiklerini belirten Erdoğan, fabrikayı Çankırı'ya kazandıran Heim Medikal Teknik A.Ş.'ye, Alman ortaklarına ve projenin sahibi Prof. Dr. Gerd Heim'ya teşekkür etti. Bu yatırımın, kendileri için çok anlamlı ve yaptıkları çağrıya bir cevap olması açısından da farklı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, ülkede bu teknolojide, tıp alanında ilk kez böyle bir fabrika kurulduğuna işaret etti. Erdoğan, bu örnek girişimin dokuz ay gibi kısa zamanda sonuçlandırılmasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.
"Yatırımların tümünde aynı hızı bekliyoruz" diyen Erdoğan, "Türkiye'nin 3 Kasım'dan sonra açtığı yelkenlerin şişerek devamını istiyoruz. AB ile ilgili olarak, 3 Ekim'de başlayacak müzakere süreci, bu yatırımlarla güç bulacak. Yatırım artıkça, Türkiye'nin AB'deki yeri, konumu çok daha farklı hale gelecektir" diye konuştu.
Erdoğan, iktidara geldikten sonra kişi başına milli gelirin 4 bin 500 dolara yükseldiğini belirterek, "Hortumlar kesildikçe yükseliyor. Bankalar, vatandaşı sömüren yer olmaktan çıkıyor. Yüzde 70 ile kredi veriyorlardı, yüzde 16'ya düştü. Nereden nereye geldik" dedi.
SSK hastanelerinin, Sağlık Bakanlığı'na devredildiğini, hastanelerin tek çatıda toplandığını hatırlatan Erdoğan, hastanelerle ilgili olumlu sonuçların geldiğini ancak henüz istedikleri noktada olmadığını, ayrıca, her yere doktor gönderemediklerini Yozgat'ta bile görev yapmaktan kaçınan doktorlar olduğunu söyledi. Duble yol projelerinin sürdüğünü belirten Erdoğan, Ankara-Çankırı duble yol çalışmasının bu yıl bitirileceğini kaydetti.
Köylüyle su tartışması
Yol ve suyun medeniyet olduğunu dile getiren Erdoğan, Çankırı'yı kısa sürede kaliteli suya kavuşturacaklarını belirtti. Tören alanındaki bir vatandaşın, "300 senedir acı su içiriyoruz" sözü üzerine Erdoğan, "300 senedir acı su içiyoruz diyorsun, sen kaç yıldır o köyde yaşıyorsun?" diye sordu. Erdoğan'ın, köye hizmet götürme birliklerine verilecek paraların yol ve su yapımına harcanacağını belirttiği sırada, yine alandaki bir kişinin, "Başbakanım" diye seslenmesi üzerine Erdoğan, "Oradan buraya konuşma olmaz. Bildiğin şey varsa, belediye başkanına anlatacaksın, devamlı provoke ediyorsun" diye tepki gösterdi.