'Yeni bir kriz görünmüyor'

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Türkiye'nin
önünde yeni bir kriz görmediklerini söyledi. Vorkink, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve Dünya Bankası işbirliğiyle düzenlenen...

İSTANBUL - Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Türkiye'nin
önünde yeni bir kriz görmediklerini söyledi. Vorkink, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve Dünya Bankası işbirliğiyle düzenlenen '4. Bilgi Ekonomisi Forumu'nun basın toplantısının ardından bir soruyu yanıtlarken, 2001 krizinden sonra dalgalı kura geçilmesinin, Türkiye'nin dünyadaki gelişmelere adapte olma başarısını getirdiğini söyledi.
Dünya ekonomisinde yeni bazı gelişmeler yaşandığına işaret eden Vorkink, bunun ABD Doları değerindeki değişikliklerden kaynaklandığını belirtti. ABD'nin yüksek borç yükü ve bütçe açığından ötürü faiz oranlarında artış yaşandığına dikkat çeken Vorkink, şunları kaydetti: "Bugün ABD'de yeniden faiz artışıyla karşılaşabiliriz. Faizlerdeki artışın en önemli sonucu ABD Doları'nın diğer döviz kurlarına göre değerinde değişiklikler olmuştur. Bundan etkilenen ülkelere gelişmekte olan ülkeler de dahil. Dolayısıyla Türkiye de bunlardan direkt etkileniyor. YTL'nin değer kaybetmesinin en önemli nedenlerinden biri de bu. Son 10 günde yaşanan yüzde 5'lik artışı buna bağlamak mümkün." Bu gelişmenin Türkiye açısından kötü olmadığını, Türkiye'nin ithalat rakamlarındaki artışın ihracat rakamlarından da fazla olduğunu kaydeden Vorkink, YTL'nin değerindeki değişikliğin, bu durumun tersine dönmesinde yardımcı olacağını oluşturacağını vurguladı. Bunun orta ve uzun vadede Türkiye'nin yararına olacağını ifade eden Vorkink, "Yani, Türkiye'nin önünde yeni bir kriz görmüyoruz" dedi. Vorkink, AB yolunda ilerleme hedefi olan Türkiye'nin yeni krizi kaldıramayacağını da ifade etti.
Bu arada, Andrew Vorkink, Dünya Bankası Başkanlığı'na ABD tarafından önerilen Wolfowitz'in başkan seçilmesi halinde Dünya Bankası'nın politikalarının siyasi ağırlık kazanabileceğine ilişkin yorumlar yapıldığının hatırlatılması üzerine, başkanlıkla ilgili süreçte önerinin Türkiye dahil 184 ülkenin temsil edildiği bankanın müdürlerine sunulduğunu anımsattı. Vorkink, müdürlerin konuyu görüşeceklerini ve yetkililerin vereceği karara kadar kimsenin ne olacağını söyleyemeyeceğini belirtti.