Yeni Call of Duty'nin 1 aylık faturası 1 milyar dolar

Yeni Call of Duty'nin 1 aylık faturası 1 milyar dolar
Yeni Call of Duty'nin 1 aylık faturası 1 milyar dolar

PC için 150, Playstation 3 ve Xbox 360 için 160 liradan satılıyor.

Haber: CAN MUMAY - can.mumay@radikal.com.tr / Arşivi

11 Kasım tarihinde çıkan Call of Duty Black Ops II, 1 ayda 1 milyar dolar ciro yapmayı başardı. Oyunun sadece ilk gün hasılatı 500 milyon dolar olurken tüm seri dünyada 150 milyon adet kopya sattı. Oyunun sadece kutulu versiyonu toplam olarak 9 milyar dolarlık bir ekonomi oluşturdu.
Para basan seri CoD’nin yeni macerası Black Ops II’yi Treyarch firması yaptı. Dağıtımcılığını Activision’ın üstlendiği yapım perakendenin hızlandığı Noel sezonu gelmeden 17 milyon adet kopya satmayı başardı.
Önünde önceki serinin 45 milyon adetlik satış rakamı bulunan Black Ops II soğuk savaş yılları ile 2025 yılını bir araya getiriyor. Yapımın hedef kitlesi önceki Black Ops serisinde olduğu gibi Amerikan Cumhuriyetçileri. 18-35 yaş arası vatansever Amerikalıları hedef kitlesi olarak belirleyen Activision pazarlama stratejisini de buna göre belirledi. Kendine özgü ‘Black Ops II engine’ oyun motoru ile geliştirilen yapım 16 bin ayrı noktada satılıyor. Önceki serideki Amerikan askeri Mason’ın hikâyesi yeni oyunda da hem Mason hem de oğlu David ile devam ediyor.

150 milyon adet kopya
Black Ops I’de Ruslar ile Küba füze krizi ve uzay yarışı gibi olaylara tanık olunabilirken Black Ops II’de soğuk savaşın ikinci kısmını ilgilendiren Angolalı milisler ile özgürlük mücadelesine tanık olmak mümkün. Mason ile birlikte Pakistanlı mücahitler ile at sürmesine imkân tanıyan Call of Duty Black Ops II’yi PC’de orta kalitede oynayabilmek için minimum, Windows Vista veya Windows 7, Intel Core2 E8200 2.66 GHz işlemci, 16 gb boş alan ve Nvidia GeForce 8800GT 512 MB veya ATI Radeon HD 3870 512 MB ekran kartı gerekiyor. Aral İthalat’ın Türkiye ’ye getirdiği Call of Duty Black Ops II PC için 150, Playstation 3 ve Xbox 360 için 160 liradan satılıyor. Tüm seri, dünyada 150 milyon adet kopya sattı.

bigPara.com