'Yeni dünyanın ortaklarıyız'

Başbakan Tayyip Erdoğan ile Rus lider Vladimir Putin'in, 'Soçi buluşması' iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açtı. Ankara, bu buluşmanın ayrıntıları üzerinde çalışmak için Rusya ile diplomatik trafiği hızlandırırken, bu trafikten ilk değerlendirmeler gelmeye başladı.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan ile Rus lider Vladimir Putin'in, 'Soçi buluşması' iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açtı. Ankara, bu buluşmanın ayrıntıları üzerinde çalışmak için Rusya ile diplomatik trafiği hızlandırırken, bu trafikten ilk değerlendirmeler gelmeye başladı. Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Petr Stegny, "Ankara ile yeni dünyanın, yeni ortaklarıyız. İlişkilerimizde açtığımız yeni sayfa, iki ülke halkını daha refah ve özgür kılacak" derken, uluslararası kamuoyunun Türk-Rus ortaklığını artık her boyutta göreceğine dikkat çekti.
Rusya Ankara Büyükelçisi Stegny, Başbakan Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in 'Soçi buluşmasını' Radikal'e değerlendirirken, bu buluşmanın perde arkasını, iki ülke arasındaki işbirliğinin ayrıntılarını anlattı:
Doğrudan iletişim
"Rusya Devlet Başkanı Putin ve Başbakan Erdoğan, son yedi ayda dört kere görüştü. Bu görüşmeler daha da sıklaşacak. Son yaşadığımız 'domates krizi', aramızdaki sorunlara pratik ve hızlı çözümler üretmemiz gerektiğinin en açık göstergesi oldu aslında. Rusya, Türkiye'den domates ihtiyacını durdurmuştu. Sadece sinek değildi sorun. Teknik nedenler de vardı. Ama, Bakan Kürşad Tüzmen'le 24 saat kesintisiz iletişim kurunca, Putin ile Erdoğan arasındaki iletişim hattını da doğrudan açmış olduk. Ankara ile yeni dönemde, kesintisiz bir iletişim mekanizmasını devreye sokacağız.
Önce İstanbul
Liderlerin Soçi buluşmasından önce iki ülkenin ticaret, sanayi ve enerji bakanlarını İstanbul'da bir araya getirdik. Ticaret, enerji ve yasal konularda çalışacak ortak üç komisyon kurduk. Bu komisyonlar, aramızdaki yeni iletişim mekanizmasının da bir parçası olacak. İki ülkenin özel komisyonları belli aralıklarla toplanıp, değerlendirme yapacak. Bu değerlendirmelere çoğu zaman liderler de katılacak.
Daha çok turist
Her yıl 1 milyon 600 bin Rus turist Türkiye'yi ziyaret ediyor. Ankara şundan emin olmalı ki, Çeşme ve Kuşadası'nda gerçekleştirilen terörist saldırılar Rus turistlerin Türkiye rotasını etkilemeyecek ve daha çok turist Türkiye'ye gelecek. Çünkü Türkiye'nin turistlerin güvenliğini sağlamada çok etkin bir mekanizmaya sahip olduğundan eminiz. Bizler, vatandaşlarımıza, 'Türkiye'ye gitmeyin' uyarısında bulunmadık, bulunmayacağız.
İşadamlarına kolaylık
İki ülke arasındaki ticaret hacmi 11 milyar dolara ulaştı. Bunu 25 milyara çıkarmak için Türk ve Rus işadamlarını bir araya getirecek, onlara kolaylık sağlayacak yeni platformlar oluşturacağız. Biz istiyoruz ki, işadamlarımız herhangi bir sorun yaşadıklarında bunu kolayca aşsın. İki ülke arasında yaşanan bürokrasiyi o kadar azalttık ki aslında bu hedefimize de ulaştık.
Terörle mücadele
Ticari alandaki işbirliğimiz, politikaya da yansıyor. Global dünyanın temel problemi olan terörden bahsettiğimizde aynı dili konuşuyoruz Türkiye'yle. Ortak acılarımız var. Bu acıları beraber dindirmeye kararlıyız. Terörle mücadelede bundan böyle daha aktif olacağız ve ortak bir eylem planı çerçevesinde hareket edeceğiz.
PKK'nın farkındayız
Rusya'daki Kürt kökenli insanlara sürekli 'düşmanlıklar'dan uzak durmaları yönünde telkinde bulunuyoruz. PKK'yı kara listeye almadığımızdan yakınılmamalı. Çünkü bizde sistem farklı. Dışişleri Bakanlığı'nın bir kararı, bir örgütü listeye almak için yetmiyor. Bunun için mahkeme kararı gerekiyor. Biz bu yeni dönemde, Ankara ile terör konusunda daha çok bilgi alışverişinde bulunuyoruz.
KKTC'ye izolasyon yok
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs sorununun çözümüne dönük çabalarını destekliyoruz. Rusya olarak istiyoruz ki, Kıbrıs'ta iki halkın üzerinde anlaştığı bir barış hâkim olsun. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ticari ilişkiye kapalı değiliz. Rus işadamlarını yeşil hat üzerinden KKTC'de yatırım yapmaya çağırdık bile. Bu çağrıya olumlu yanıtlar mutlaka gelecek. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne doğrudan uçuş konusunda da uluslararası anlaşmalara göre hareket etmek durumundayız.
AB yolunda beraberiz
Türkiye'nin AB üyeliğine desteğimiz her platformda sürecek. Bu konuda hiç kimsenin şüphesi olmamalı. Ankara, müzakerelerle birlikte zor bir yola girecek. Bu yolda bol şans diliyoruz. Türkiye, ne zaman başı sıkışsa Rusya'nın kapısını çalabilecek. Erdoğan ve Putin, iyi günde-kötü günde hep beraber hareket etme konusunda mutabık. Türkiye'nin AB üyeliği, Rusya'nın da dünyaya açılmasını sağlayacak.
Enerjide işbirliği
Türkiye'deki doğalgaz şebekelerinin özelleştirilmesine katılmaya hazırız. Doğalgazımızı Türkiye üzerinden üçüncü ülkelere, örneğin Güney Avrupa'ya nakledeceğiz. Yeni doğalgaz boru hatları da kurma planlarımız var. Elektrik üretiminde de Türkiye ile beraber olacağız. Irak dahil pek çok ülkeye elektrik gönderebileceğiz. Mavi Akım'ın yıllık kapasitesi 16 milyar metreküp ve Türkiye 4.7 milyar metreküplük gazı bizden alıyor. Türkiye üzerinden 3. ülkelere önümüzdeki dönemde daha çok gaz satacağız. Bu konudaki ortak çalışmalar sürecek."