Yeni evin faturası büyük

Türkiye'deki evliliklerin büyük kısmının gerçekleştiği yaz aylarına girilmesiyle bir evde bulunması gereken eşyaları satın almanın bedeli de 16 milyar 452 milyon liraya yükseldi.

ANKARA - Türkiye'deki evliliklerin büyük kısmının gerçekleştiği yaz aylarına girilmesiyle bir evde bulunması gereken eşyaları satın almanın bedeli de 16 milyar 452 milyon liraya yükseldi. Bu maliyetin başka hiçbir harcama yapılmadan bir asgari ücretli tarafından dört yılda,
iki asgari ücretli ya da ortalama memur maaşıyla ise ancak iki yılda karşılanabileceği belirlendi. Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) tüketici fiyatları endeksi kapsamında derlediği ve son dönemde düşük gözüktüğü için eleştirilen fiyatlar esas alınarak yapılan hesaplama asgari ücretli ve memur açısından ev kurmanın ne kadar zor olduğunu ortaya koydu. Halı, perde, buzdolabı, çamaşır makinesi, ocak, yatak ve yorgan gibi zorunlu eşyaların toplam maliyeti mayısta önceki aya göre yüzde 2 arttı. Mayıs ayında ev kurmanın maliyeti 16 milyar 452 milyon lira olarak belirlendi. Nisan ayında ise bu tutar 16 milyar 116 milyon düzeyinde gerçekleşmişti.