Yeni evlilik Migros'la mı?

Yeni evlilik Migros'la mı?
Yeni evlilik Migros'la mı?

Dünyanın en büyük perakende gruplarından Carrefour ile Sabancı Holding’in hipermarket ve süpermarket alanındaki ortaklığı olan Carrefoursa’da 17 yıllık birlikteliğin sonuna yaklaşıldığına ilişkin işaretler borsacıları sevindirdi. Borsada dün Carrefoursa’nın A Grubu hisseleri yüzde 9,25, B grubu hisseleri ise yüzde 11,93 oranında değer kazandı.
Sabancı Holding CEO ’su Zafer Kurtul’un 30 Mart’ta yaptığı “Carrefour’un hisse değişimi sürecinde acil bir noktadayız” açıklamasının ardından dün Fransa ’dan gelen bir başka açıklama bu ortaklığın sonuna gelindiğine ilişkin beklentileri arttırdı. Financial Times’a konuşan Carrefour CEO’su Georges Plassat, Türkiye ’de Sabancı Holding ile yaptıkları ortaklığın durumu ve Türkiye operasyonlarının BC Partners’ın sahip olduğu Migros ile birleştirilmesi gibi seçeneklerin büyük olasılıkla birkaç hafta içinde netleşeceğini söyledi. Plassat ayrıca, Carrefour olarak Brezilya ve Çin’de operasyonlarını büyütmeyi planladıklarını ifade etti. Sabancı Holding 1196 yılında Carrefoursa’nın yüzde 38,80 hissesini satın almıştı. Şirketin yüzde 58,20’si Carrefour’a aitken, yüzde 2,2’si halka açık bulunuyor.

Ciro aynı, 3 yıldır zararda 

Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer de 25 Mart’ta yaptığı açıklamada, “Artık sabrımız kalmadı. Ya bu işe hemen bir çözüm bulunacak, ya da biz hukiki yollara başvuracağız” demişti. Carrefoursa’nın son 5 yıllık performansından memnun olmadıklarını, 2012 yılında istifa ederek niyetlerini açık şekilde belli ettiklerini ifade eden Haluk Dinçer, kötü gidişatı hissedarlara anlatmalarının mümkün olmadığını kaydetmişti.

Carrefoursa’nın 3 yıllık karnesi (Milyon TL)

Yıl   Ciro   Zarar
2012 2.492 -5.5
2011 2.445 -37.3
2010 2.445 -20.4

bigPara.com