'Yeni ilaçlar sağlıkta maliyet azaltır'

Astım, diyabet, kalp-damar ve geriatri hastaları için umut olan ve 2006 yılının ilk yarısında geri ödeme için onaylanan 14 yeni ilaç ve aşı, yedi aydan daha uzun bir süredir geri ödeme listesine alınmayı bekliyor.

İSTANBUL - Astım, diyabet, kalp-damar ve geriatri hastaları için umut olan ve 2006 yılının ilk yarısında geri ödeme için onaylanan 14 yeni ilaç ve aşı, yedi aydan daha uzun bir süredir geri ödeme listesine alınmayı bekliyor.
Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği'nden (AİFD) yapılan açıklamada, Türkiye'de 2006 yılının, hastaların yaşamını daha kaliteli kılan ve uzatan etkili yeni ilaçlar için en fazla başvurunun yapıldığı yıllardan biri olduğu kaydedildi. Bu yılın ilk yarısında 10 yeni ilacın geri ödeme listesine alınarak, Türk doktorlarının ve hastalarının kullanımına sunulduğu belirtilen açıklamada, bu ilaçların özellikle astım, diyabet, kalp-damar ve geriatri hastalıklarında, hastaların tedavisini güçlendiren yeni katkılar getirdiği kaydedildi.
AİFD'nin açıklamasnında, geri ödeme listesine alınan 10 ilacın yanı sıra halen değişik formlarıyla 45'i aşkın orijinal ilaç ve aşının da bu listeye girebilmek için beklediğine dikkat çekildi. Açıklamada, dosyaları sunulan ve listeye girmek için beklemede olan yeni ilaçlar arasında kanser, kadın ve çocuk hastalıkları, kalp-damar, osteoporoz ve çeşitli metabolik hastalıklar için geliştirilen etkin tedaviler bulunduğu ifade edildi.
Geri ödeme onayı bekleyen 14 ilaç ve aşı listesinde; kalp ve damar hastalıkları için üç, kanser için bir, böbrek yetmezliği için üç, kadın hastalıkları için iki, alzheimer için bir, sedef hastalığı için bir, kronik ağrılar için bir, çocuklar için iki yeni ilaç ve aşı yer alıyor.
'Tedavi süreleri kısalır'
Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği Genel Sekreteri Engin Güner, yeni ilaçların tedavi sürelerini kısaltarak ve daha ağır olan hastane masraflarını azaltarak sağlık hizmetlerinin maliyetlerinin düşmesine katkı sunacağını dile getirdi. Güner, "Bu bakımdan halen beklemede olan ilaçların da en kısa zamanda geri ödeme listesine alınarak hastalarımızın hizmetine sunulacağına inanıyoruz. Öte yandan, yeni dönemde geliştirilen aşılar, sadece çocukları ölümcül veya engelli bırakabilecek hastalıklardan korumakla kalmıyor, ailelerin işgücü kaybından ortaya çıkanlar dahil hastane ve tedavi maliyeti gibi alanlarda belirgin tasarruf sağlıyor" dedi.
Araştırmacı ilaç firmaları halen dünya çapında toplam 7 bin yeni ilacı ve aşıyı geliştirerek hastaların hizmetine sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. 2006 yılında yeni ilaçlarla ilgili araştırma ve geliştirme çalışmaları için 60 milyar dolardan fazla yatırım yapılacağı tahmin ediliyor.