Yeni iPhone 3G S haftaya Türkiye'de

Yeni iPhone 3G S haftaya Türkiye'de
Yeni iPhone 3G S haftaya Türkiye'de

iPhone 3G S ile web sayfalarını görüntülemek, ekleri açmak ve fotoğraf çekmek çok daha hızlı.

iPhone'un yenilenen hızlı modeli 3G S, 28 Ağustos'ta Vodafone ve Turkcell tarafından Türkiye'de satışa sunulacak. 3G S, özel kampanyalarla piyasaya çıkacak

ANKARA - iPhone’un yeni modeli 3G S, 28 Ağustos’ta Vodafone ve Turkcell tarafından Türkiye’de satışa sunulacak. Turkcell’den edinilen bilgiye göre, ‘iPhone’severler tarafından beğenilen yeni model 3G S için mümkün olduğunca erişilebilir olması gözetilerek, abonelik kampanyaları düzenlenecek. Kampanyaların ayrıntıları önümüzdeki günlerde belli olacak.
Bir diğer operatör Vodafone, iPhone 3G S’i Türkiye’ye getireceğini açıklayan ilk operatör olmuştu. Vodafone yetkilileri de yeni modeli mümkün olduğunca uygun fiyatlarla tüketiciye sunma çalışmalarının sürdüğünü kaydettiler. Turkcell ve Vodafone, 3G S modeliyle piyasada yeni bir hamle gerçekleştirirken, sektördeki diğer operatör Avea’nın, aynı dokunmalı ekran kategorisinde satışa sunduğu Blackberry Storm 9500, özgün yapısı ve tasarımıyla Türk tüketicilerden büyük ilgi görmeyi sürdürüyor.
Blackberry, Türkiye’de Storm dışında diğer modelleriyle de önemli satış rakamlarına ulaştı. iPhone’un Türkiye’de satışa sunulması, Nokia firmasının büyük ilgi gören N97 modeliyle Samsung ve Sony Ericsson’un modelleri arasındaki rekabeti iyice kızıştırması bekleniyor.

En hızlı iPhone
ABD’de haziran ayında piyasaya çıkan iPhone 3G’nin hızlandırılmış versiyonu 3G S (Speed) önceki modele göre birçok yenilik içeriyor. Yeni modelle web sayfalarını görüntülemek, uygulamaları çalıştırmak, ekleri açmak ve fotoğraf çekmek çok daha hızlı gerçekleşiyor. iPhone 3GS önceki modellere göre video çekme, düzenleme sonrasında e-posta, MMS ya da MobileMe ile paylaşma olanağı sağlıyor.
Cihaz, 3 megapiksel otofokuslu ve dokunulan yere odaklanabilen kamerasıyla daha nitelikli fotoğraflar çekilmesini sağlarken, telefonun kes-kopyala-yapıştır fonksiyonuna kavuşan arayüzü de yenileniyor. iPhone’da yeni sürümün öne çıkarılan eklerinden biri olan ‘pusula’nın gerekliliği ise, meraklılar arasında tartışılıyor. Sayısal pusula, yön bulma, haritalar kullanma gibi işlemlerde yardımcı oluyor. 3G S’de sesle telefon numarası arama ve denetim fonksiyonunun yanısıra sadece kulaklıklarla iletişimi sağlayan bluetooth da var.

Ön kamera yine yok
Tüm dünyada ve Türkiye’de modern tüketim ikonlarından biri haline gelen iPhone’un yeni modelinde de görüntülü konuşma yapma olanağı sağlayan ön kamera bulunmuyor. ‘iPhone’severlerin bu konu üzerindeki tartışmaları sürerken, tüketiciler arasında iPhone’un cihazlarında ön kameraya bilinçli olarak yer vermediği ve bu tercihin tasarımın bir parçası olduğu görüşü ağırlık kazanıyor.
(Radikal)