Yeni kuruşlar için umut çocuklarda

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Ahmet Büyükkaymaz, havaların ısınmasıyla birlikte, yeni madeni para kullanımında artış beklediklerini söyledi. Büyükkaymaz, "Çünkü çocuklar sokağa çıkacak.

ANKARA - Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Ahmet Büyükkaymaz, havaların ısınmasıyla birlikte, yeni madeni para kullanımında artış beklediklerini söyledi. Büyükkaymaz, "Çünkü çocuklar sokağa çıkacak. Hafta sonlarında, piknik alanlarına gidilecek. Orada ufak paralar ile alışverişler yapılacak. Dolayısıyla bir canlanma bekliyoruz. Yani mart-nisan ayı başından itibaren, madeni para kullanımı konusunda bir canlanmanın olmasını bekliyoruz" dedi.
'Halk kuruş talep etsin'
Büyükkaymaz, yeni madeni paraların piyasaya daha hızlı sürülebilmesi için, halkın yeni kuruşları talep etmesi gerektiğini belirterek "Bu talebin canlandırılması için de, kamuoyununun, medyanın ve basının, teşvikleri faydalı olur diye düşünüyoruz" diye konuştu.
Hâlâ piyasada yeterli kuruş bulunmadığının hatırlatılması üzerine Büyükkaymaz, Darphane'nin programına göre üretimi ve dağıtımı tamamladıklarını, dağıtım kanallarının Merkez Bankası ve Ziraat Bankası şubeleri olduğunu söyledi. Büyükkaymaz, şöyle devam etti:
Şu anda kendilerine gelen duyumların da piyasada yeteri kadar madeni para bulunmadığını gösterdiğini belirten Büyükaymaz, "Karşılıklı arz-taleple ve yönlendirmeyle olabilecek bir olay. Ancak madeni para konusunda mesai saatlari dahilinde kim gelirse talebi hemen karşılıyoruz"
'Para üstünü alın'
"Bozuk para olmadığı için, alışverişlerde fiyatların yukarı doğru yuvarlandığına" ilişkin görüşlerin hatırlatılması üzerine Büyükkaymaz, geçmişteki yüksek enflasyonlu dönemlerde, madeni para kullanım alışkanlığının giderek azaldığını hatırlatarak, şunları söyledi:
"Yüksek enflasyonlu dönemlerde, para üstü istememek gibi bir bonkörlük yerleşti. Ama şimdi madeni para kullanım alışkanlığının yeniden kazanılması için, kuruşlarımıza sahip çıkmamız gerektiğini her fırsatta ifade ediyoruz. Vatandaşlarımızdan özellikle istirham ediyoruz. Mutlaka paranızın üstünü alın, isteyin. Bağış yapacaksanız bağışınızı bilahere yapın. Ama mutlaka para üstü olarak bunu alın ki kullanma alışkanlığı yeniden kazanılsın. Bu yönde telkinlerimiz, isteklerimiz devam ediyor".