Yeni niyet mektubu IMF'de

Yeni 'stand-by' için niyet mektubu IMF'ye gönderildi. İcra Direktörleri Kurulu, mektubu mayısın ikinci haftasında görüşerek karara bağlayacak.

ANKARA - IMF ile yapılan yeni stand-by anlaşmasına ilişkin niyet mektubu Devlet Bakanı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti tarafından imzalanarak önceki akşam IMF'ye gönderildi. IMF İcra Direktörleri Kurulu yeni niyet mektubunu mayıs ayının ikinci haftasında görüşerek karara bağlayacak.
Devlet Bakanı Ali Babacan, düzenlediği basın toplantısında, çokuluslu şirketlerin yöneticileriyle cuma günü İstanbul'da yapılacak Türkiye Yatırım Danışma Konseyi hakkında bilgi verdi. Çeşitli soruları da yanıtlayan Babacan, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun, önceki akşam gönderilen niyet mektubunu görüşmek üzere, toplanma tarihi olarak daha önce 12 Mayıs'ın telaffuz edildiğini anımsattı. Bakan Babacan, "Ama birkaç gün önce ya da birkaç gün sonra olabilir. Mayıs ayının dokuzu ile başlayan haftasında toplanmasını bekliyoruz" dedi.
Yeni krediler borca gidecek
Mayısın ilk yarısında niyet mektubunun görüşülmesinin kararlaştırıldığını ifade eden Babacan, "Bu konuda dün akşam da (önceki akşam) mutabakatımız vardı. Dokuzu ile başlayan hafta içerisinde İcra Direktörleri Kurulu'nun toplanmasını bekliyoruz" diye konuştu. Niyet mektubuyla Türkiye üç yıllık sürede 10 milyar dolarlık kredi kullanacak. Ancak, Türkiye bu dönemde IMF'ye net borç ödeyici durumunda olduğu için, açılacak yeni kredilerin tamamı, vadesi gelen borç ödemelerine gidecek.
29 Mayıs'ta Fransa'da yapılacak Avrupa Anayasası oylamasında olumsuz bir sonuç çıkması durumunda Türkiye'ye etkilerinin ne olacağına ilişkin bir soru üzerine Babacan, "Türkiye 3 Ekim'de AB ile müzakerelere başlayacak. Bu tarih katidir, sapma söz konusu olamaz. Türkiye için önemli olan, içinden geçeceği reform sürecidir. Çok açık, en ufak tedirginliğe yol açmayacak siyasi irade vardır, reform süreci devam edecek" yanıtını verdi. Babacan bir soru üzerine, sosyal güvenlik reformunun yaz tatiline kadar Meclis'te yasalaştırılacağını ifade etti. İşsizlik rakamlarıyla ilgili tartışmaya da değinen Babacan, Türkiye'de işsizlik rakamlarının turizm, inşaat ve tarım sektörleri nedeniyle yazdan kışa değişiklik gösterdiğini, değerlendirmelerde bu durumun dikkate alınması gerektiğini söyledi.
Büyük patronlar İstanbul'da
Türkiye'yi uluslararası yatırımcıların tereddütsüz tercih ettikleri bir yatırım yeri haline getirmek istediklerini kaydeden Devlet Bakanı Babacan, yapay gündemle siyasi istikrara zarar verilmemesini istedi.
Babacan'ın verdiği bilgiye göre, IMF Başkanı Rodrigo de Rato, Dünya Bankası Başkanvekili Sehngman Zhang, Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Philippe Maystadt cuma günü İstanbul'da yapılacak Yatırım Danışma Konseyi toplantısına katılacaklarını dün tekrar teyit ettiler. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık edeceği toplantıya Türkiye'den TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı ve Yabancı Sermaye Derneği Başkanı Şaban Erdikler katılacak.
Toplantıya, dünya genelinde 900 milyar avroluk ciroya sahip 19 çokuluslu şirketin üst düzey yöneticileri katılacak. Gelişmiş 11 ülke kökenli olan ve 12 ayrı sektörde faaliyet gösteren şirketlerin toplam sermayesi 456 milyar avro ve istihdam ettikleri işçi sayısı da 3 milyon. TEB'i alan BNP Paribas, Koçbank'a ortak olan ve Yapı Kredi Bankası'na da Koç Grubu'yla birlikte talip olan Unicredito ve Erdemir ile ilgilenen İngiliz-Hollanda menşeli Corus'un da yer aldığı 19 çokuluslu şirket şöyle:
Otomotivciler ağırlıkta
Arcelor, BNP Paribas, Citigroup, Corus Group, Daimler Chrysler AG, Fiat SpA, Ford Motor Company, Hyundai Motor Company, Indesit Company, ISCAR, Metro AG, Mitsui Co. Ltd., Newmont Mining Corporation, Nortel Networks Corporation, Pirelli SpA and Telecom Italia SpA, Siemens AG, Toyota Motor Corporation, Unicredit, Unilever N.V.
Hedef cari işlemler açığı
Babacan, bazı lüks tüketim mallarında önceki gün yapılan ÖTV düzenlemesinin, ithalattaki artışın cari açık üzerindeki olumsuz etkisini gidermeye yönelik önemli bir adım olduğunu söyledi.
ÖTV artışının akşamdan sabaha alınan bir karar olmadığını, bunun 2005 bütçesi hazırlanırken dikkate alındığını ifade eden Babacan, ÖTV artışının bütçeye gelir etkisinin üzerinde durmaya değer bir rakam olmadığını, hedeflerinin de gelir artırmak olmadığını kaydetti. Düzenlemenin enflasyona etkisi konusunda da Babacan, hedefleri saptıracak önemli bir etkiyi kesinlikle beklemediklerini belirterek, "Yüzde 8'lik enflasyon hedefinden uzaklaştıracak, saptıracak etki asla beklemiyoruz" dedi.
Ticari araçta geri adım
Ali Babacan, bazı ticari araçlarda yapılan vergi artışına ilişkin sorular üzerine, ticari araçlarla binek araçlarının aynı vergi sistemine tabi olmaması yönünde hükümetin tercihi bulunduğunu, konunun gözden geçirileceğini söyledi.
Kimler geliyor?
Unicredit İcra Kurulu Başkanı Alessandro Profumo, Fiat SpA İcra Kurulu Başkanı Sergio Marchionne, Telecom Italia SpA ve Pirelli SpA Başkanı Marco Tronchetti Provera, Metro AG İcra Kurulu Başkanı Hans-Joachim Korber, Corus Group İcra Kurulu Başkanı Philippe Varin, Merloni İcra Kurulu Başkanı Marco Milani, Newmont Mining Group Başkanı Pierre Lassonde, Ford Motor Company Avrupa Başkanı Lewis Booth, Toyota Avrupa Başkan ve İcra Kurulu Başkanı Shinichi Sasaki, Mitsui Co. Ltd. Avrupa Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı Yasua Hayashi, Citigroup Küresel Yatırım Bankacılığı Grubu İcra Kurulu Başkanı Michael Klein, Siemens AG Başkan Yardımcısı Johannes Feldmayer, BNP Paribas Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı Jacques de Larosiere, Arcelor Başkan Yardımcısı Paul Matthys, Hyundai Başkan Yardımcısı Heung-Soo Lhemm, Unilever NV K. Afrika, Ortadoğu ve Türkiye Başkanı Doug Baillie, ISCAR Yönetim Kurulu Başkanı Stef Wertheimer, Nortel Networks Corp. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Darrly Edwards.