'Yeni patron da esnafla çalışmak ister'

Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bankanın blok satışına ilişkin şartnamenin bu ay veya gelecek ay Özelleştirme İdaresi tarafından deklare edileceğini ve o şartlara göre taleplerin toplanacağını söyledi. 30 Eylül itibarıyla bankanın brüt kârının...

ANKARA - Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bankanın blok satışına ilişkin şartnamenin bu ay veya gelecek ay Özelleştirme İdaresi tarafından deklare edileceğini ve o şartlara göre taleplerin toplanacağını söyledi. 30 Eylül itibarıyla bankanın brüt kârının yüzde 56 artışla 554 milyondan 862 milyon YTL'ye, net kârın da yüzde 67 artışla 391 milyondan 651 milyon YTL'ye yükseldiğini açıklayan Aydın, esnafa kullandırılan kredilerin üst bakiyesinin 2.2 milyar YTL ve müşteri sayısının ise 250 binin üzerinde olduğunu hatırlattı. Aydın, "Dolayısıyla yeni alıcılar, bankanın esnafla olan ilişkisinin devamını arzu ederler. Şahsen ben bir şüphe duymuyorum" dedi.
Dün düzenlediği basın toplantısında Halk Bankası'nın dokuz aylık bilançosunu açıklayan Halkbank Genel Müdürü Aydın, kârın sadece yüzde 12'lik kısmının görev zararları için Hazine'den alınan özel tertip devlet iç borçlanma (ÖTDİBS) senetlerinden kaynaklandığını belirtti.
Bankanın aktif toplamının 2005 yılı sonuna göre yüzde 25 oranında artarak bu yıl eylül ayında 33.8 milyar YTL'ye, mevduatın da yüzde 28 artışla 26.7 milyar YTL'ye yükseldiğini belirten Hüseyin Aydın, aktif kârlılığını yüzde 27.8 olduğunu ifade etti.
Krediler yüzde 110 arttı
Aydın, kredilerin yıl başından bu yana yüzde 63 artarak eylülde 10.1 milyar YTL'ye ulaştığını; son bir yıllık dönemdeki kredi artış oranının ise yüzde 110 olduğunu söyledi. Halkbank Genel Müdürü Aydın, KOBİ'lere kullandırılan kredi tutarının 5.6 milyar YTL ile toplam nakdi kredilerin yüzde 55'ini oluşturduğunu vurguladı. Aydın, bireysel kredilerin de yüzde 123 artışla 1.9 milyar YTL'ye yükseldiğini kaydetti.
Görev zararları karşılığı Hazine'den verilen ÖTDİBS'nin toplam menkul kıymetlerin yüzde 38'ini oluşturduğunu ifade eden Aydın, bu oranın yıl sonunda yüzde 32'ye, 2007 sonunda da yüzde 20'ye düşeceğini anlattı. Özel tertip kâğıtların toplam kârdaki payının yüzde 10-12 seviyesinde olduğunu kaydeden Aydın, bu kâğıtlar dahil edildiğinde sermaye yeterlilik rasyosunun da yüzde 32.5 olduğunu kaydetti.
İhtiyaç fazlası satılacak
Halkbank'ın özelleştirme çalışmalarıyla ilgili sorular üzerine Hüseyin Aydın, blok satışa ilişkin şartnamenin bu ay veya gelecek ay Özelleştirme İdaresi tarafından deklare edileceğini ve o şartlara göre taleplerin toplanacağını söyledi. Aydın, özelleştirme sonrası esnafın kredi talebinin karşılanıp karşılanamayacağına ilişkin bir soru üzerine, şu anda esnafa kullandırılan kredilerin üst bakiyesinin 2.2 milyar YTL ve müşteri adedinin 250 binin üzerinde olduğunu belirtti. Yıl içinde hareketliliğe bakıldığında bu miktarın 4 milyar YTL'ye ulaşacağını kaydeden Aydın, "Bu tarz müşteri kitlesini hiçbir yeni alıcı istemezlik etmez. Bunlar banka için son derece önemli bir kesim. Dolayısıyla yeni alıcılar, bankanın esnafla olan ilişkisinin devamını arzu ederler. Şahsen ben herhangi bir şüphe duymuyorum" dedi.
'Piyasa değeri 1 milyar doları aştı'
Hüseyin Aydın, bir soru üzerine de bankanın gayrimenkullerinin defter değerinin 705 milyon YTL olduğunu, piyasa değerinin ise 1 milyar YTL'yi aştığını belirtirken, İstanbul'da ihtiyaç fazlası bazı gayrimenkullerin satılacağını açıkladı.