Yeni program için ilk görüşme

IMF desteğinde uygulamayla konulan yeni üç yıllık ekonomi programının ilk gözden geçirme çalışmaları başladı. Gözden geçirmenin odağında, makro ekonomik gerçekleşmeler ve yapısal reform süreci yer alıyor.

ANKARA - IMF desteğinde uygulamayla konulan yeni üç yıllık ekonomi programının ilk gözden geçirme çalışmaları başladı. Gözden geçirmenin odağında, makro ekonomik gerçekleşmeler ve yapısal reform süreci yer alıyor. İstanbul'daki temaslarının ardından Ankara'ya gelen Türkiye Masası Yefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki IMF heyeti, dün Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ile Budakaltı restoranda sabah kavhaltısında bir araya geldi. Hazine Müsteşarı'nın Ankara dışında olması nedeniyle katılamadığı kahvaltıda Hazine müsteşar yardımcıları yer aldı. Yaklaşık iki saat süren toplantıda, makroekonomik gelişmeler, bütçe, para, sosyal güvenlik ve bankacılık reformları başta olmak üzere yapısallar ele alındı.
IMF heyeti, Devlet Bakanı Babacan ile yapılan ve gözden geçirmenin gündeminin de belirlendiği toplantının ardından Hazine'de çalışmalarını sürdürdü. Yeni programın ilk gözden geçirme çalışmalarında ağırlığı bu ay sonuna kadar Meclis'te kabul edilmesi öngörülen sosyal güvenlik ve bankacılık yasa tasarıları ile kamu bankalarının imtiyazlarının kaldırılmasına dönük düzenlemeler, bütçe ve faiz dışı fazla performansı ve cari açık alıyor.
Babacan Alman basınında
Bu arada, Almanya'daki Tageszeitung gazetesi AB ile görüşmelerde başmüzakereci olarak görev yapacak Devlet Bakanı Ali Babacan'ı tanıttı. Gazete, Babacan için, "O, çabuk kavrayan biri. Diğerleri daha kıvranırken, Ali Babacan ne yapacağını çoktan biliyor. Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından Brüksel'de başmüzakereci atanan bakan, kabinenin genç yıldızı" ifadelerini kullandı. Babacan'ın siyasi tecrübesinin az, ancak iyi bir iktisatçı olduğu ifade edilen haberde, "Babacan, Kemal Derviş'ten bu makamı devraldığından bu yana, eski Dünya Bankası yöneticisinin politikasını neredeyse hiç ara vermeden uyguladı ve Türkiye'ye IMF'den yeni kredi verilmesini sağladı. Böylece hükümetin kendi adamlarına sübvansiyon ve vergi iltiması sağlamasını engellemesine rağmen, hemen hiç düşman edinmedi. Babacan bunun yerine büyüme oranıyla adından söz ettiriyor ve enflasyonu yenen kişi olarak kutlanıyor" denildi.
(Radikal, aa)