Yeni Rakı'ya Amerikan ortak

Yeni Rakı'yı da üreten Mey'in yüzde 90'ı, ABD'li yatırım fonu Texas Pasifik Group'a satıldı. Şirket değeri 900 milyon dolar.

İSTANBUL - Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük özel yatırım fonlarından Texas Pacific Group (TPG) aralarında Yeni Rakı'nın da bulunduğu çok sayıda alkollü içkiyi üreten Nurol-Limak-Özaltın-Tütsab konsorsiyumuna ait Mey İçki'nin çoğunluk hisselerini satın aldı. TPG böylelikle Mey'i satın almak için görüşmelerde bulunan Fransız içki devi Allied Domecq'i de geride bırakmış oldu. Mey İçki'nin satılan miktarı ve satış değeri konusunda bir açıklama yapılmadı. Ancak gruba yakın çevreler satışa konu olan hisse oranının yüzde 90 düzeyinde olduğunu ve bu işlem sırasında şirketin değerinin 900 milyon dolar olarak hesaplandığını söyledi.
Anlaşma bu yıl tamamlanacak
Texas Pacific Group yönetici ortağı Stephen Peel de konuyla ilgili işlemlerin iki ayda tamamlanacağını tahmin ettiklerini belirterek fiyat ve satın alınan hisselerin oranıyla ilgili açımlamayı o zaman yapacaklarını söyledi. Yüzde 80'lik pazar payına sahip olduğu rakıda ve diğer yüksek alkollü içkilerde Türkiye'nin lider üreticisi olan Mey, aynı zamanda şarapta da Türkiye'nin en büyük üreticileri arasında yer alıyor. Anlaşmanın, Rekabet Kurulu'nun ve Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu'nun onaylarının alınmasına bağlı olarak bu yıl içinde tamamlanması öngörülüyor. Mey'in mevcut sermaye ve yönetim yapısı, anlaşma tamamlanıncaya kadar değişmeyecek.
Mey İçki Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Doğan, dün saat 11.30'da imzalanan anlaşmanın Türkiye ekonomisinin gelişiminin tüm dünyaca kabul görmesinin ve Türkiye'ye duyulan güvenin güçlü bir göstergesi olduğunu ifade etti.
Hüsnü Doğan, "Anlaşma aynı zamanda Mey'in kurulduğu günden bu yana gösterdiği güçlü operasyonel ve finansal performansın bir sonucudur. TPG'nin tüketici pazarındaki tecrübesi ve global ilişkileri Mey'in gelecekteki büyüme ve gelişiminin hızlanmasına yardım edecektir" dedi.
TPG Yönetici Ortağı Stephen Peel de "Nurol-Limak-Özaltın-Tütsab konsorsiyumu ile Mey'e birlikte yatırım yapma konusunda anlaşmaya vardığımız için mutluyuz. Bu anlaşma, Türk ekonomisinin son yıllarda gösterdiği büyük ilerlemenin bir yansımasıdır ve TPG'nin Türkiye'de yapacağını ümit ettiğim bir dizi yatırımdan ilkini oluşturmaktadır" diye konuştu.
'TPG bize köprü olacak'
Mey İçki İcra Kurulu Başkanı Galip Yorgancıoğlu, TPG'nin birçok ülkede ortaklıkları bulunduğunu belirterek "Bulunmadığımız ülkelere ulaşmamız için köprü olacak" dedi.
Üretim kapasitesiyle devler arasında yerini aldı
Mey İçki Sanayi ve Ticaret'in hisselerinin yüzde 29'u Nurol Holding'e, yüzde 29'u Özaltın İnşaat'a, yüzde 29'u Limak İnşaat'a yüzde 13'ü ise Tütsab'a ait. Şubat 2004'te faaliyete geçen Mey İçki, özelleştirme programı kapsamında kurulan Alkollü İçkiler Sanayi Ticaret, Alkollü İçkiler Dağıtım ve Pazarlama ve Tekel GMBH'nin yüzde 100 hissesini 292 milyon dolara satın aldı. Mey İçki, halen 17 fabrikada ve dört küçük işletme tesisinde üretim yapıyor. Mey İçki, 2005 yılı itibarıyla 129 milyon litrenin üzerindeki üretim kapasitesiyle dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer alıyor. 129 milyon 615 bin litre üretim kapasitesine sahip Mey İçki'nin 2005 yılında ihracatı 20 milyon avro oldu. Mey İçki aralarında Yunanistan, Güney Kore, Romanya, Irak, Çek Cumhuriyeti'nin bulunduğu 40'a yakın ülkeye ihracat yapıyor.
Dev portföyü var
1992'de kurulan TPG'nin yönetimindeki portföyün büyüklüğü 15 milyar doların üzerinde. Portföyünde tüketici 'franchise'ları (Burger King, Beringer Wines, Ducati), ünlü perakende zincirleri (Punch Taverns, Spirit Group, J. Crew, Neiman Marcus, Debenhams), medya ve iletişim (MGM, Findexa, TIM Hellas), sağlık (Oxford Health Plans, IASIS Healthcare, Quintiles Transnational), teknoloji (Lenovo, Seagate), finansal hizmetler (Endurance Specialty Holdings, Fidelity National Information Services), havayolları (Continental, America West) şirketlerinin hisseleri de bulunuyor.
Neler satıldı?
Rakı: Yeni Rakı, Tekirdağ, Altınbaş, Kulüp, Tekirdağ Altın Seri, İzmir
Bira: Tekel Birası
Viski: Ankara Viski
Cin: Cin Saga, Tekel Cin
Brendi: Ihlara Brendi
Votka: Binboa, Bazooka, Tekel Votka, Altınbaşak
Kanyak: Tabii Kanyak, Truva Kanyak
Likörler: Hare Vişne, Hare Muz, Hare Ahududu, Hare Portakal, Hare Acıbadem, Hare Nane
Kayra Şarapları: Terra Öküzgözü, Terra Öküzgözü Boğazkere, Terra Boğazkere, Terra Sultaniye, Buzbağ, Buğu, Tılsım Kırmızı, Tılsım Beyaz, Tılsım Roze, Cumartesi Kırmızı, Cumartesi Beyaz, Cumartesi Roze, Güzel Marmara Kırmızı, Güzel Marmara Beyaz, Güzel Marmara Roze, Güzelbağ Kırmızı, Güzelbağ Beyaz, Güzelbağ Roze
Vermut: Tekel Vermut