'Yeni şirketler alacağız, bizi izlemeye devam edin'

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, "Kendimize 6 ana sektör belirledik, yeniden yapılandık ve daha çevik bir yapıya kavuştuk. Artık zıplama dönemine girdik.

İSTANBUL - Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, "Kendimize 6 ana sektör belirledik, yeniden yapılandık ve daha çevik bir yapıya kavuştuk. Artık zıplama dönemine girdik. Kimi zaman yakınımızda, kimi zaman yurtiçinde, kimi zaman da dünyanın çok uzak bölgelerinde şirketler alıp büyüyeceğiz. Bizi izlemeye devam edin. Yakında sürprizlerimizi göreceksiniz" dedi. Güler Sabancı, holdingin CEO'su Celal Metin'le birlikte düzenlediği sohbet toplantısında 2004 yılını değerlendirip, 2005'e dönük hedeflerini anlattı.
Sabancı, bir soru üzerine, "Türkiye 2004 yılında olağandışı bir büyüme sergiledi.
Önümüzdeki üç yılda yüzde 5-6'lık büyüme trendinin süreceğini düşünüyoruz. Önlem alınırsa Türkiye daha da hızlı büyür. Sabancı Topluluğu'nun büyüme hızının elbette daha yukarda olacağını öngörüyoruz" dedi.
Güler Sabancı, 1990'lı yılların yüksek enflasyon, yüksek faiz döneminde hem Türkiye'nin hem de Sabancı Topluluğu'nun sanayi açısından nispeten az atılım yaptığı bir dönem olduğunun altını çizerek "Geçmiş yıllarda topluluğumuzda sanayinin ve diğer sektörlerin ağırlığı yüzde 40, finansın ağırlığı ise yüzde 60 düzeyindeydi. 2004'te faizlerin ve enflasyonun düşmesi, istikrarsızlığın azalması sonucu yüzde 50-50 durumuna geldik. Önümüzdeki dönemde durum sanayi lehine gelişecek. Olması gereken de bu diye düşünüyoruz" dedi. Sabancı ana faaliyet alanı olarak belirledikleri 'Lastik, finans, tekstil, çimento, gıda ve perakendede' çok iddialı olduklarını söyledi.
Güler Sabancı Avrupa Birliği'nden (AB) müzakere tarihi alınması, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile üç yıllık stand-by'ın imzalanacak olmasının geleceğe dönük istikrar işaretleri olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "2005'e daha moralli girdik. Bu dönemde daha atak, çabuk olmaya hazırız. 2005 bizim için şirket satın almalar yılı olacak. Satın almalar esas olarak mevcut bulunduğumuz sektörlerde görülecek" diye konuştu.
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 'büyüme stratejisi' çizerken 'Genişletilmiş Türkiye' tanımını kullandıklarını kaydederek şöyle konuştu:
"Grup başkanlarımıza hedeflerini verirken hep 'Genişletilmiş Türkiye'den söz ettik. Bunun anlamı şu: Yakınımızdaki ülkelere örneğin Bulgaristan'a, Romanya'ya, Rusya'ya yayılmak mümkün. Bunları göz önünde bulundurmak şart. Artık çok daha çevik bir yapımız var. Bizim için şimdi tam bir zıplama dönemi. Birkaç ay içinde DuPontSA gibi şirket satın alma örneklerimizi göreceksiniz. Belki çok uzaklarda da sürprizlerimiz olabilir. Örneğin, Brezilya'yı çok sevdik. Daha fazlasını söylemeyelim. En iyisi siz bizi izlemeye devam edin."
Türk Telekom'un özelleştirilmesi ihalesine girmek üzere Koç Grubu'yla işbirliği yaptıklarını hatırlatan Güler Sabancı, şöyle konuştu: "Türk Telekom için ısrarlıyız. Bu sektörde olmak istiyoruz. Ancak, ihale öncesinde fiyat beklenlentileri yaratılmasını doğru bulmuyorum. Bir malın fiyatı, satış sırasında alanla satan arasında gelişir. En doğru fiyat da odur. Şu anda Türk Telekom'un hiçbir rakamına tam anlamıyla sahip değiliz. İçini gördükten sonra kararımızı vereceğiz. Ama biz Koç'la birlikte Telekom'u gerçekten satın almak üzere yola çıktık."
Güler Sabancı Çukurova Grubu'na ait hisselerin satışa çıkartıldığı Yapı Kredi Bankası'nı yakından incelediklerini söyledi.
'156 milyon avroya satıyoruz'
Sabancı Holding CEO'su Celal Metin, grubun perakende sektöründeki stratejisini şöyle anlattı: "Carrefoursa Maltepe mağazasını da açıyoruz. Hipermarket sayısı zaman içinde 12'ye çıkacak. Diasa'nın mağaza sayısı da 45 yeni mağaza ile 287'ye ulaşacak. Teknosa'da hedefimiz 2005'te 75 mağazaya ulaşmak. Carrefoursa'da sahibi olduğumuz Ankara, Bursa, Haramidere/İstanbul, Mersin, İzmit, İçerenköy/İstanbul ticaret merkezlerinin Fransız Aerium firmasına satışı ile ilgili ön anlaşma imzaladık. Öngörülen bedel 156 milyon avrodur. Satıştan sonra hipermarketlerimiz yine aynı mekânlarda kiracı olacak. Bu kaynağı da yatırımda kullanmak üzere Carrefoursa'ya aktaracağız."
Metin, Piyale ile atak yaptıkları gıda sektöründe soğuk içecekler, dökme çay, poşet ve bitki çaylarının lansmanını şubat ayında yapacaklarını söyledi. Ömür markasıyla da doğal çiftlik ürünlerini yine şubat ayında pazara süreceklerini belirten Metin, "Hendek'te büyük bir gıda kompleksi kuruyoruz. Gıda üretini burada sürdüreceğiz" dedi.
10 milyar dolar ciro
Sabancı Holding CEO'su Celal Metin, Sabancı Topluluğu'nun 2004 yılını 10 milyar doları biraz aşan ciroyla kapatmasını beklediklerini vurguladı. Metin, Sabancı Topluluğu'nun 2005 yılı planlarını şöyle özetledi:
LASTİK: 2005 de dahil olmak üzere önümüzdeki üç yıl içinde 140 milyon dolar yatırım yapılacak. Yatırım tamamlandığında üretim kapasitesi yüzde 47 artmış olacak.
ÇİMENTO: Yurt içinde ve yurt dışında yeni yatırımlar ve satınalmalar ile büyüme sürecek. Bu çerçevede Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) satacağı Uzan Grubu çimento şirketleriyle yakından ilgileneceğiz.
ENERJİ: Bu sektörde Enerjisa ile varız. Elektrik dağıtım ve doğalgaz ihaleleriyle yakından ilgilenip, çıkan fırsatları değerlendireceğiz.
İHRACAT: 2004 yılında 1 milyar dolar olan ihracatımız, 2005 yılında 1 milyar 200 milyon dolara yükselecek.
YATIRIM: 2004'te topluluk şirketlerimiz toplam 500 milyon dolarlık yatırım yaptı. 2005'te yatırım toplamımız 550 milyon doları bulacak.
İSTİHDAM: 2004 yılında topluluğumuzda 38 bin kişi çalışıyordu. Bu yıl çalışan sayısını yeni yatırımlarla 40 bine çıkartacağız.
Aile şirketinde hisse satıp gidene alışalım
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, "Demir Sabancı hisselerini satıp, holdingin tümüyle dışında kalmayı tercih etti. Bunun üzerine, 20-30 yıl sonra Sabancı Topluluğu acaba ne olacak sorusu gündeme geldi. Sizce ne olacak?" sorusunu şöyle yanıtladı:

  • Sabancı Topluluğu, 1995ten beri kurumsallaşma, profesyonelleşme çalışmalarını sürdürüyor. Hedefimiz profesyonelleşmede, kurumsallaşmada 1 numara olmak. Aynı yönde çalışmalar devam ediyor. Gümrük Birliği sürecinde şirketlerin yeniden yapılanması önemliydi, şimdi AB müzakere sürecinde daha da önem kazanacak.
  • Demir Bey (Sabancı) ne ilk, ne de son olmayabilir. Başka hisse satan aile ferdi çıkar mı onu bilemem. Ancak, bunlara alışmalıyız. Aile şirketlerinde bunlar olacak. Bakın DuPont da bir aile şirketi olarak kurulmuş. Hala aile payı var grupta ama şirket profesyonelleşmiş durumda.
  • Bakın Hacı Ömer Sabancı işin başında tek kişiydi. Sonra 6 oğlu oldu. Onlar işi devraldı. Şimdi üçüncü kuşak var, dördüncü kuşak da geliyor. Giderek çoğalıyoruz. Aile fertlerinin hisse satmasına mutlaka alışmalıyız.
  • Güler Sabancı, "Demir Bey'in hisselerini aileden birilerinin almasını düşünmediniz mi?" sorusuna, "Bu doğru olmazdı. Halka açıklık da bunu gerektirir. Eğer birileri o hisseleri almak istiyorsa, gidip İMKB'den toplayabilir. Dünyada da bu iş böyle olur" yanıtı verdi.
  • Sabancı Holding CEO'su Celal Metin de bu konuda şu yorum yaptı: "Sabancı soyadı taşıyanları Sabancı Holding çatısı dışında başka işlerde görmek de hoş bir durum."