Yeni sistem kârı artırdı

Bankacılık sektörü bu yılın ilk altı aylık döneminde 6 milyar YTL brüt, 4.2 milyar YTL de net kâr elde etti. Sektörün brüt kârında geçen yılın aynı dönemine göre yaşanan yüzde 71...

ANKARA - Bankacılık sektörü bu yılın ilk altı aylık döneminde 6 milyar YTL brüt, 4.2 milyar YTL de net kâr elde etti. Sektörün brüt kârında geçen yılın aynı dönemine göre yaşanan yüzde 71, net kârı ise yüzde 75.3 oranındaki artışta sektörün performansından çok enflasyon muhasebesinin kaldırılması nedeniyle parasal pozisyon zararı yazmamalarından kaynaklandığı belirlendi. BDDK bankacılık sektörünün bu yılın ilk altı aylık dönemine ilişkin toplulaştırılmış mali tablolarını açıkladı. Buna göre sektörün bu yılın ilk altı ayında yüzde 10, son bir yılda ise yüzde 22.7 oranında büyüttüğü toplam aktifleri 337.2 milyar YTL'ye çıktı.
Kredilerdeki artış büyümeyi hızlandırdı
Sektörde dikkat çeken en önemli gelişme ise kârdaki yüksek oranlı artışlar oldu. Sektörün brüt kârı yüzde 71 oranında artarak 5 milyar 998 milyon YTL'ye yükselirken, söz konusu kârdan ayrılan vergi karşılığı ise yüzde 61.6 oranında artarak 1 milyar 785 milyon YTL'ye ulaştı. Net kâr ise yüzde 75.3'lük büyümeyle 4 milyar 213 milyon YTL oldu. Sektörün son bir yılda ve bu yılın ilk altı aylık döneminde YTL bazındaki büyümede kredilerdeki artışın belirleyici olduğu kaydedildi.