'Yeni Sülün Osman'lar Galatasaray'ın Florya tesislerini bile satacaktı

Dolmabahçe Sarayı'nın saatini, Galata Kulesi'ni ve Şehir Hatları vapurlarını satma olaylarıyla gündemden düşmeyen ünlü dolandırıcı Sülün Osman'ı aratmayacak şebekenin sahte komisyonlar kurarak devletin yüzlerce dönüm arazisini sattığı ve Galatasaray'ın...

ANKARA - Dolmabahçe Sarayı'nın saatini, Galata Kulesi'ni ve Şehir Hatları vapurlarını satma olaylarıyla gündemden düşmeyen ünlü dolandırıcı Sülün Osman'ı aratmayacak şebekenin sahte komisyonlar kurarak devletin yüzlerce dönüm arazisini sattığı ve Galatasaray'ın Florya tesislerinin de üzerinde bulunduğu araziyi de satmaya hazırlandığı ortaya çıktı.
Milli Emlak Genel Müdürü İlyas Arlı'nın imzasını taklit ederek vatandaşlara Hazine arazisi satan, sahte komisyonlar kuran ve sit alanı sertifikaları düzenleyen şebeke, bazı evrakların incelenmesi üzerine fark edildi.
Maliye Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, iki ay kadar önce bazı kişilerin İstanbul ve Antalya'da Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürü İlyas Arlı'nın imzasını da taklit ederek Hazine arazileri üzerinde sahte evrak ile işlem yaptığı belirlendi.
Genel müdürlük bunun ardından kapsamlı bir araştırma başlattı. Araştırma sonunda bu işin organize bir şebeke tarafından gerçekleştirildiği görüşü ağırlık kazanırken, bu süreçte bakanlığa da yeni sahte işlem evrakları geldi. Maliye Bakanlığı, Cumhuriyet savcılıklarına da olaylarla ilgili suç duyurusunda bulundu.
Her işlemi yapıyorlar
Maliye yetkilileri, söz konusu kişilerin sahte komisyonlar kurduğunu, Genel Müdür Arlı'yı komisyon başkanı gösterdiğini, komisyon kararları aldığını, kıymet takdiri ve satış yaptığını, sit alanı sertifikaları hazırladığını ve diğer işlemleri gerçekleştirdiğini ifade etti. Şebekenin, üzerinde Galatasaray Kulübü'nün Florya tesislerinin yer aldığı ve Hazine'den irtifak hakkı tesis ettirilen araziyi de satmaya kalktığı öğrenildi.
Savcılık ve Emniyet Teşkilatının olaylarla ilgili takibata geçtiğini belirten Milli Emlak Genel Müdürlüğü vatandaşları da, bu tür sahtekârlara karşı dikkatli olmaya çağırdı. Hazine'nin özel mülkiyetindeki taşınmazlar ile devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerin yönetimine ilişkin hizmetleri yürütme görevinin Maliye Bakanlığı'na verildiğine dikkat çeken Milli Emlak Genel Müdürlüğü, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:
"Hazine'nin özel mülkiyetindeki taşınmazların satışı, kiralanması, trampası ve üzerinde sınırlı ayni hak tesisi, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerin kiralanması ve bu yerler için kullanma izni verilmesi işlemlerini yapmak da, genel müdürlüğümüzün görevidir. Bu yetki, illerde Emlak Dairesi başkanlıkları, ilçelerde ise mal müdürlüklerindeki Milli Emlak şefliklerince yerine getirilmekte, kıymet takdir ve ihale komisyonları da taşra teşkilatımız bünyesinde oluşturulmaktadır. Bu işlemlerle ilgili merkez teşkilatında kesinlikle komisyon kurulmamaktadır."
Suç duyurusu
Buna rağmen bazı olaylarla ilgili yapılan incelemelerde yetkililerin isimleri kullanılarak sahte komisyonlar kurulduğu kaydedilen açıklamada şöyle denildi:
"İncelemelerde gerçeğe aykırı işlemler yapıldığı, bu belgeler kullanılarak bazı vatandaşların mağdur edildiği tespit edilmiştir. Bu tür sahtecilik yöntemlerine başvuranlar hakkında bakanlığımızca yasal işlemler yürütülmekte olup, ilgililer hakkında Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurularında bulunulmaktadır."
Dolandırıcıların kralı
'Dolandırıcılar Kralı Sülün Osman' adını alan Osman Ziya Sülün, 1923'te Fatih'te bir memur çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk işini 1948'de Fatih'te tuttuğu evin sahibini dolandırarak yaptı. Mesleğin inceliklerini Kumkapılı bir Rum olan Aleko'dan öğrendi. En iyi işlerini 50 ve 60'lı yıllarda tuttu. Köyden kente göç yıllarında saf köylülere tramvay, Galata Kulesi, kent meydanlarındaki saatler, Şehir Hatları vapurları gibi kamu mallarını 'satarak' ya da 'kiraya vererek' efsane haline geldi. Galata Köprüsü'nü satmak üzereyken tesadüfen yakalanmıştı.
Soyadı olan 'Sülün', 1952 yılında bir meydan saatini satarken yakalandıktan sonra lakabı oldu. Ona ilişkin son bilgi 1984'ün Temmuz ayında Beyoğlu'nda sürekli kaldığı otelde bir kalp spazmı geçirdiği yönünde. Polisin tahminine göre Sülün Osman bir yerde ölüp kaldı ve kimlik taşımadığı için de kimsesizler mezarlığına gömüldü.
'The Türkler'e girdi
Sülün Osman daha sonra kitaplara da espri konusu oldu. Yalçın Pekşen'in 'The Türkler' adlı kitabında rivayet ettiğine göre, Sülün Osman son işinde bir köylüye Galata Köprüsü'nü 250 liraya satmak istedi. Köylü, "250 bozuğum yok, 750 var. Üstünü verirsen el sıkışalım" dedi. Bu sevinçle henüz 750 liralık para basılmadığını unutan Sülün Osman, 750 lira niyetine aldığı kâğıt parçasına karşılık üste 500 saydı. Dolandırmak isterken dolandırıldığını fark edince, kahrından beş parasız öldü.