Yeni TCK, batık bankacı Çağlar'a yaradı

Yeni TCK, banka davalarına son nokta konulmasını geciktiriyor. Yargıtay Başsavcılığı, İnterbank'ta dolandırıcılık suçundan mahkûm edilen eski bakan ve işadamı Cavit Çağlar...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yeni TCK, banka davalarına son nokta konulmasını geciktiriyor. Yargıtay Başsavcılığı, İnterbank'ta dolandırıcılık suçundan mahkûm edilen eski bakan ve işadamı Cavit Çağlar, oğlu Mustafa Çağlar, dayısı Şükrü Şankaya ile Ergun Evcil'in aralarında bulunduğu 35 sanıkla ilgili kararın yine bozulmasını istedi. Başsavcılık, bu kez davanın duruşmalı yapılmasını istedi. Yargıtay Ceza Dairesi, bu talebe bağlı kalmak zorunda değil.
Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar Cavit Çağlar, oğlu Mustafa Çağlar, dayısı Şükrü Şankaya, dayısının oğlu Şenol Şankaya ve Ergun Evcil'i İnterbank'tan kullandıkları kredileri kendi kurdukları şirketlere aktardıkları gerekçesiyle dolandırıcılık suçundan 3 yıl 10 ay 20'şer gün ağır hapis cezası ve 189 trilyon 69 milyar 962'şer milyon lira ağır para cezasına, 30 sanığı da 2 yıl 7 ay 3'er gün ağır hapis ve 189 trilyon 69 milyar 962'şer milyon lira ağır para cezasına mahkûm etmişti. Yargıtay 11. Ceza Dairesi de yerel mahkemenin kararını oybirliğiyle onamıştı.
Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi, bu karardan sonra yürürlüğe giren yeni TCK'ya göre sanıkların hukuki durumunu dosya üzerinden yeniden değerlendirmiş ve yeni hüküm kurmuştu.
Mahkeme, Cavit Çağlar, Mustafa Çağlar, Şükrü Şankaya, Şenol Şankaya ve Ergol Evcil'i yeni TCK'nın 'dolandırıcılık' suçunu düzenleyen maddesi ile diğer hükümleri uyarınca 1 yıl 6 ay 22 gün hapis ve 208 bin 300 YTL adli para cezasına mahkûm etmişti. Mahkeme, diğer 30 sanığı da aynı hükümler doğrultusunda 1 yıl 15 gün hapis ve 26 bin YTL adli para cezasına mahkûm etmiş ve bu cezaları ertelemişti.
Olmadı bir daha
Bu karar sanıklar ve müdahiller tarafından temyiz edilince, dosya yeniden Yargıtay'a gönderilmişti. Artık bitirilmesi beklenen dava, bir kez daha usule takıldı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyaya ilişkin tebliğnamesini hazırladı ve temyiz incelemesini yapacak olan Yargıtay 11. Ceza Dairesi'ne gönderdi. Tebliğnamede, önceki ve sonradan yürürlüğe giren yasalardan lehe olanın uygulanıp sanık yararına olabilecek cezanın belirlenmesi için usulüne uygun duruşma açılarak hüküm kurulması gerektiği belirtildi.
Açık ve adil yargılama ilkesini, savunma ve mağdur hakkını ihlal edecek şekilde evrak üzerinde karar verilmesinin usul ve yasaya aykırı olduğu ifade edilen tebliğnamede, temyize ilişkin diğer istemler incelenmeksizin yerel mahkemenin kararının bu yönden bozulması gerektiğine işaret edildi.
Tebliğname, ceza dairesini bağlayıcı nitelik taşımıyor. Daire, başsavcılığın istemine katılırsa, dosyanın esasına girilmeden usulden bozma kararı verilecek. Bu durumda dosya tekrar Bursa'ya dönecek. Mahkeme bozmaya uyarsa Çağlar ve dava arkadaşlarına datvetiye çıkarılıp yeniden savunmaları alınacak ve tekrar hüküm kurulacak.
Ancak Yargıtay 11.Ceza Dairesi, tebliğnameye aykırı olarak, açık duruşma yapılmamasını usulden bozma nedeni kabul etmezse, Cavit Çağlar ve diğersanıklar hakkında yeni Türk Ceza Kanunu nedeniyle düşürülen cezaları esastan inceleyecek, bunları onadığında ise davaya nokta konulabilecek.