Yeni Transit'te hedef 1 milyon adetlik satış

Ford'un ilk kez 1965 yılında piyasaya sunduğu ve Avrupa'nın en çok satan ticari aracı haline gelen Ford Transit'in 6'ncı nesli satışa çıktı.

İSTANBUL - Ford'un ilk kez 1965 yılında piyasaya sunduğu ve Avrupa'nın en çok satan ticari aracı haline gelen Ford Transit'in 6'ncı nesli satışa çıktı.
Yeni Transit'in tanıtım toplantısında konuşan Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak, bugüne kadar beş modeliyle beş milyon satan Ford Transit'in 6'ıncı nesil satış hedefinin 1 milyon olduğunu söyledi. Geçen yıl 40'ıncı yılını kutlayan Ford Transit'in 2004'ten itibaren Avrupa'da sadece Kocaeli Fabrikası'nda üretildiğini belirten Durak, "Bu yıl Ford'un Transit ve Connect modellerinden toplam 165 bin adet ihraç etmeyi planlıyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı toplam araç satışımız da 308 bin olacak" diye konuştu.
Ford Otosan'ın 2006 yılının ilk çeyreğini lider olarak tamamladığını belirten Durak, "Transit'in de bulunduğu orta ticari sınıfta ciddi bir üstünlüğümüz var. Bu sınıfta ilk üç ayda 27 bin 862 adetlik satışın 8 bin 254'ünü yaparak yüzde 30 pazar payı elde ettik" dedi.
Bu yıl yeni ürün ve tesis yatırımlarınının devreye gireceğini açıklayan Turgay Durak, "Bu yıl için 137 milyon dolarlık yatırım planımız var. Kocaeli Fabrikası'nın kapasitesini 240 binden 280 bine çıkaracağız." diye konuştu. Transit'teki yeniliklere rağmen fiyatı düşük tuttuklarını belirten Genel Müdür Turgay Durak sözlerini şöyle tamamladı: "Yeni Transit'in fiyatı, modele göre 41 bin 847 YTL ile 51 bin 755 YTL arasında değişiyor. Yeni Transit için 18 aylık çalışmalar sonucu 280 milyon avro yatırım harcaması yapıldı. Bu yatırımın 220 milyon avrosunu Ford, 60 milyon avroluk kısmını ise Ford Otosan gerçekleştirdi."