'Yeni vergi yasası büyük fırsat'

Türkiye'nin Gürcistan'a oradan da Kafkasya'ya açılan kapısı konumundaki Acara Özerk Yönetimi'nden Türk işadamları ve yatırımcılarına önemli bir çağrı var.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Türkiye'nin Gürcistan'a oradan da Kafkasya'ya açılan kapısı konumundaki Acara Özerk Yönetimi'nden Türk işadamları ve yatırımcılarına önemli bir çağrı var. Özerk Yönetim Cumhurbaşkanı Levan Varşalomidze, ülkede 1 Ocak'tan itibaren uygulanan yeni vergi yasasının işadamları için büyük fırsatlar getirdiğini belirterek, "Acara yeni bir döneme giriyor. Sanayi işletmelerinin özelleştirmelerine başlıyoruz. Batum havalimanının modernizasyonunu Türk firmalarıyla görüşüyoruz" dedi.
İki günlük bir ziyaret için Ankara'ya gelen Varşalomidze, Radikal'in ekonomik işbirliğine ilişkin sorularını yanıtladı. Özerk Cumhurbaşkanı, Türkiye ile tarım ve gıda sanayi, turizm ve sanayi alanlarında işbirliği yapabileceklerini kaydederken, Gürcistan'da geçen seneki hükümet değişiminin ülkede olumlu etkileri olduğunu da belirtti. Varşalomidze, yeni ortamı şöyle özetledi:
"Artık Gürcistan'da açık bir devlet var. İşadamları daha iyi koşullarda yatırım yapabilirler, ticaret yapabilir. Hükümet, yılbaşından itibaren yeni bir vergi yasası da çıkardı. Eskiden 20 çeşit vergi vardı. Bunların hepsi kaldırıldı. Şimdi getirilen yasa indirim kolaylığı getiriyor. Bu fırsattan yararlanmaları için öncelikle Türk işadamlarını çağırıyoruz."
Kars-Tiflis demiryolu
Varşalomidze, son yıllarda gündeme gelen Batum Havalimanı'nın sınır bölgesinde yaşayan Türk yurttaşları için 'iç hat seferi' olarak kullanılması hakkında "İnceledğimiz bu proje umuyoruz ki yaşama geçecek" diye konuştu.
Varşalomidze, eski Demiryolları Genel Müdürü olduğunu ve Kars-Tiflis demiryolu projesi için fizibilite yaptıklarını ifade etti.