Yeni yasa çıktı 'Ayşe ev aldı!'

Yeni yasa çıktı 'Ayşe ev aldı!'
Yeni yasa çıktı 'Ayşe ev aldı!'
Yapılan yeni düzenleme ile Türklerin KKTC'de ev sahibi olmasının önündeki zorluklar kaldırıldı. İnşaat firmaları adayı yatırım ablukasına aldı.
Haber: SEVGİ SAYAR BAŞARAN / Arşivi

Ekran başında olup da görmeyen yoktur. Son dönemde dizilerin, tartışma ve eğlence programlarının müdavimi ‘ Kuzey Kıbrıs’ta ev almanın tam zamanı’ sloganlı reklamlar...
Birçok izleyicinin kafasında “Neden KKTC’de ev satışı bu kadar önem kazandı” sorusu oluştu...
Biz de bu sorunun cevabını bulmak için reklamların başaktörü Türkiye ’de 3 çocuklu ailelere indirimli konut satışı yapan Bulut İnşaat’a ulaştık. Öğrendik ki Kuzey Kıbrıs’ta Türk vatandaşlarının konut sahibi olması kolaylaştırılmış. Böyle olunca inşaat projelerinin yeni adresi Kuzey Kıbrıs olmuş. Bugüne kadar ağırlıklı olarak İngilizlerin ev ya da villa satın aldığı KKTC’de 7 ay önce çıkan bir yasa ile Türk vatandaşları da ev sahibi olabiliyor. İşte bu yasa aslen Trabzonlu olan ve İstanbul ’da ‘Evviva’ markasıyla yaptığı konut projeleri ile dikkat çeken Bulut İnşaat’ı da harekete geçirdi. Firma 2011 yılında KKTC’de devam eden 900 konutluk bir projeyi satın alarak Türkiye’den ülkeye giden ilk inşaat şirketi oldu. Firma, normal bir apartman dairesinin 50-70 bin sterlin arasında satıldığı KKTC’de 3+1 evi 35 bin sterline satarak geçen 10 gün içinde 500 konut satışı gerçekleştirdi. 

Yasa satışları tetikleyecek 
Firmanın Kuzey Kıbrıs’taki yatırımları bununla da kalmayacak. Yapımı 2 yıl sürecek 900 konutluk projenin ardından 52 dubleks dairenin yer aldığı başka bir projeye de devam eden firmanın bir diğer hedefi ise adaya iki muhafazakâr otel yapmak. Türk hükümetinin KKTC’deki politikalarını desteklemek için bu ülkede yatırım yapmaya karar verdiklerini belirten Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut, “Özellikle KKTC hükümetinin ve TC hükümetinin çabaları ile 7-8 ay önce Türkiye’de yaşayan vatandaşların da buradan ev alabilmelerini sağlayan bir yasa çıktı. Bu yasa ile ülkede önemli bir potansiyelin olacağına inanıyoruz” dedi.

Müteahhitleri kızdırdı
Bulut İnşaat’ın adada yaptığı uygun fiyatlı konutlar KKTC’li müteahhitleri de kızdırdı. Bugüne kadar Kuzey Kıbrıs’ta en uygun daire fiyatının 50 bin sterlin olduğunu belirten Bulut, şunları söyledi: “3 oda 1 salon daireyi 35 bin sterline satınca bize bozuldular. Çünkü fiyatları aşağı çektik. Rakip istemiyorlar” dedi.

Başka firmalar da Kıbrıs yolunda
Şu anda KKTC’ye Türkiye’den giden ilk inşaat şirketi olduklarını ama başka şirketlerin de araştırma yaptığını belirten Bulut, “Bizim başarımız onları da cesaretlendirdi. Şu anda bazı yerlere talip olduğumuzda görüyoruz ki Türkiye’den de başka firmalar buralarla ilgileniyor. Potansiyele bakıyor.”

Hedefimiz yazlıkçıları Kıbrıs’açekmek
Bugüne kadar KKTC’den yapılan konut satışlarının ağırlıklı olarak İngilizlere ve İsraillilere yönelik olduğunu belirten Temel Bulut, şöyle devam etti: “Onlar da uzun bir inceleme araştırmadan sonra 2 yıl içinde ancak tapularını alabiliyordu. Avrupa ’daki krizin İngilizlere yapılan konut satışlarının üzerinde etkisi çok büyük oldu. Son dönemde İsrailliler de evlerini zararına satmaya başladı. Yine buradaki evlerin fiyatı çok yüksek olduğu için KKTC’li vatandaşlar da istedikleri evi almakta zorlanıyordu. Şimdi ise hem KKTC’deki potansiyeli hem de Türkiye’den yazlık almak isteyen kitleyi harekete geçirmek istiyoruz. Projemizde sattığımız 500 evin 14 adedini Türkiye’deki vatandaşlarımıza sattık.

bigPara.com