'Yeni yatırım yapacağız'

BNP Paribas Yönetim Kurulu Başkanı Michel Pebereau, Türkiye'nin geleceğine güvendiğini belirterek "Biz bu ülkeye bağlıyız ve fırsat oldukça yeni yatırım yapacağız" dedi.

İSTANBUL - BNP Paribas Yönetim Kurulu Başkanı Michel Pebereau, Türkiye'nin geleceğine güvendiğini belirterek "Biz bu ülkeye bağlıyız ve fırsat oldukça yeni yatırım yapacağız" dedi.
Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile BNP Paribas ortaklığının ilk somut ürünü olan 'Trade Center'ların ilki İstanbul'da hizmete girdi. Dış ticaretin finansmanı konusunda danışmanlık verecek 'Trade Center'ların ikincisinin İzmir'de, üçüncüsünün de Adana'da açılacağı açıklandı.
Türkiye'de bankacılık sektöründe ilk olan Trade Center'ın açılışı nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Pebereau, Türkiye'nin gelişme ve büyüme potansiyelinin diğer ülkelerden daha yüksek olduğuna işaret etti. Batı Avrupa bankalarının Türkiye'ye ilgisini sahip olduğu potansiyele bağlayan Pebereau, yabancı bankaların payının büyük bir ihtimalle artacağını kaydederek "Yabancı bir bankanın Türkiye'de yatırım yapması için iyi bir andayız" yorumu yaptı.
'Hayır'a üzüldüm
Fransızların Avrupa Birliği (AB) Anayasası'na 'Hayır' oyu vermesiyle Türkiye'nin AB üyeliği arasında bağlantı kurulamayacağını söyleyen Pebereau, "Referandum sonucunun bizim için önemi yok. Zaten 'Hayır'ın nedeni, Fransa'nın ekonomik durumuyla ilgili" diye konuştu. Sonucun, yatırım stratejilerinde bir değişiklik yaratmadığını vurgulayan Pebereau "Biz bu ülkeye bağlıyız ve fırsat oldukça, yatırım yapmaya devam edeceğiz. Ortağımızla birlikte" diye konuştu.
BNP Paribas olarak 2007'ye kadar 7 milyar avrodan fazla satın alma bütçeleri olduğunu açıklayan Pebereau, bir soru üzerine hangi sektörlere yatırım yapacaklarına karar vermediklerini kaydetti.
Geliriyle Avrupa lideri
Bireysel bankacılık ve finansal hizmetlerde Avrupa'da lider olan BNP Paribas'ın geçen yıl 4.67 milyar avro net gelir elde ettiğini, yılın ilk çeyreğindeki 1.7 milyar avro net gelir ile yine ilk sırada yer aldığını ifade eden Pebereau, Cezayir, Fas ve Tunus'ta çok önemli konumda olduklarını anlattı. Türkiye'de faaliyet göstermenin en iyi yolunun bir ortak bulmak ve yüzde 50 ortaklık olduğunu ifade eden Pebereau, şunları söyledi: "TEB ile aramızdaki ortaklık çok başarılı. Şuna inanıyorum ki en uygunuuu, bizim seçtiğimiz organizasyondur. En iyi bankalardan birini ortak seçtik. Yani bu bir liderin diğerini satın almasından çok daha iyi bir çözüm."
Öncelik organik büyüme
TEB Genel Müdürü Varol Civil ise yılın üç ayında yüzde 271 kâr artışı gerçekleştiren TEB'in, sektörde kârlılık artışında lider duruma geldiğini açıkladı. Civil, TEB'in organik büyümeye devam edeceğini, fırsatları da değerlendireceğini söyledi. Yabancı sermayenin bankacılık sistemine 'know-how' getirdiğini, Trade Center'ların bunun bir örneği olduğunu kaydeden Civil, Cezayir'de kurulan Türk masasının bu ülkeyle iş yapan kişilere dil ve mevzuat konusunda yardımcı olduğunu, bu hizmeti tüm Kuzey Afrika ülkelerinde de geliştirmek istediklerini söyledi.
TEB Mali Yatırımlar Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çolakoğlu, toplantı sonrası düzenlenen yemekli toplantıda TEB Mali Yatırımlar'ın BNP Paribas'la ortaklığına çağrı muafiyeti getirilmesiyle ilgili bir soruya, "Çağrı yükümlülüğü satın alana yüklenmiş. Oysa TEB çağrı yapmadı diye tartışıldı. BNP Paribas, muhtemel stratejileri açısından bankanın halka açık kalmasını uygun buldu. Paribas, kanuni hakkını kullandı. Yatırımcı, hissenin gelecekteki potansiyelini düşünmüyor. Bu bir kültür meselesi."
Pebereau ise bankaya değil holdinge yatırım yaptıklarını belirtip, "Mevzuata göre değişiklik gerekseydi yapardık. Orta vadede yatırımcı lehine olacağını düşünerek böyle yaptık" dedi.