'Yeni yatırımcı kışın açık tutmak için otel yapmasın'

Türkiye'nin 2005 yaz sezonunu iyi geçirmediğini, kış sezonunun da bu rakamların altında kalacağını söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TUROFED) Ahmet Barut, yeni yatırım yapacakları uyardı.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'nin 2005 yaz sezonunu iyi geçirmediğini, kış sezonunun da bu rakamların altında kalacağını söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TUROFED) Ahmet Barut, yeni yatırım yapacakları uyardı. Türkiye'deki turistik işletmelerin yaz sezonuna yönelik çalışan kulüpler olduğunu hatırlatan Barut, "Bu otelleri kışın da açık tutmak için yüzde 30'a yakın maliyet artışıyla yatırım yapmak ne kadar rantabl olabilir. Yeni yatırımcıları bu konuda boşuna cesaretlendirmemek lazım" dedi. Türkiye'de 12 kesintisiz turizm yapabilecek tek merkezin İstanbul olduğuna dikkat çeken Barut, "Antalya'da futbol sahaları, golf, kongre alanları, spa merkezleri gibi aktivitelerle turist kapasitesini artıran tesisler var ama yeni yatırımcılar 12 ay turizm yapmak için yüzde 30 daha yüksek maliyetle tesis yapmak zorunda. Türkiye'nin kışlık kapasitesi bunu karşılamaz. Bu yıl Antalya'da fazladan 20 otel daha kış sezonunda kapılarını kapattı" diye konuştu.
Gözler gaz zenginlerinde
Türkiye'nin rakipleri Mallorca, Kuzey Afrika'daki turizm merkezleri ve Girit'te de deniz, kum, güneş turizmine yönelik yapılan otellerin kapandığını anlatan Barut, güneyde ve Ege'de de otellerin kış sezonunda kapalı olmasının gayet doğal olduğunu ifade etti. 2006 yaz sezonunda işlerin kötü gittiğini, 2007 sezonunda da geçen yılın üzerinde ama 2005 yılının altında rakamlara ulaşacağını belirten Ahmet Barut, şunları söyledi:
"Türkiye'de fiyatlar yüzde 3 düştü ama ülkemize yönelik rezervasyonlarda artış yok. Bu yıl özellikle Ukrayna'dan gelen turist sayısı çok yükseldi. Rusya'da ise yıllardır süre gelen yüzde 20'lik artışlar yok. Şu anda doğalgaz ve petrol nedeniyle zenginleşen Rusya, BDT ülkeleri ve Ortadoğu'da bizim ve rakiplerimizin hedefinde."Büyükelçilerin golf turu
Büyükelçiler, Ankara'da golf oynayabilmek için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i ikna turuna çıktı. Golf oynamaya meraklı olan ancak profesyonel anlamda bu sporun oynanabileceği bir alan bulunmadığı için Antalya ya da İstanbul'a gitmek zorunda kalan Ankara'daki büyükelçiler TUROFED Başkan Yardımcısı Seçim Aydın ve Ankara Ticaret Odası'yla işbirliği yapıyor. Belediye Başkanı'ndan golf tesisi yapabilmek için arazi tahsisi konusunda yardım istediklerini söyleyen Seçim Aydın, "başta ABD olmak üzere sekiz büyükelçi de destek veriyor" dedi. Yabancıların olduğu her yerde golf turizminin bulunduğuna dikkat çeken Aydın, Ankara'nın golf tesisinin olmadığı tek başkent olduğunu da ifade etti.


Bitlis 'turizm'le tanışacak
'AnadoluTurizmi'ni harekete geçirmek için turizmcilerin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı da harekete geçti. Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır'da beş yıldızlı otellerin açılması için destek veren bakanlığın gündeminde Bitlis'i de turizm merkezi haline getirmek var. Bitlis'te kış turizminin yapılabilmesi için bakanlığın çalıştığını Seçim Aydın, "Ankara'dan Van'a uçakla ordandan karayoluyla yarım saatte ulaşılacak şekilde bir ulaşım çalışması yapılıyor. Kayak, termal tesisleri ve otelden oluşacak büyük bir turizm merkezinin yapılması için bakanlık çalışıyor. Yakında tahsise çıkacaklardır" dedi.