Yeni yıldızımız otomotiv

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, "Otomotiv yeni yıldızımız. Sektörün ihracatı bu yıl 15 milyar doları zorlayacak" dedi. AKP'nin Uludağ'da belediye başkanları için düzenlediği toplantıya katılan Tüzmen konfeksiyon ile otomotiv sektörlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

BURSA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, "Otomotiv yeni yıldızımız. Sektörün ihracatı bu yıl 15 milyar doları zorlayacak" dedi. AKP'nin Uludağ'da belediye başkanları için düzenlediği toplantıya katılan Tüzmen konfeksiyon ile otomotiv sektörlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Tüzmen, Türkiye'nin uzun yıllardır ihracatının belkemiği olan tekstil ve konfeksiyon sektörünün, toplam ihracat içinde yüzde 28 ağırlığı bulunduğunu ve istihdamda çok önemli rol oynadığını ifade edip şöyle konuştu:
"Tekstil ve konfeksiyonda yüzde 11-12 oranında ihracat artışımız sürüyor. Tabii otomotiv yeni yıldızımız. Bu sektör yavaş yavaş tekstil-konfeksiyon ihracatının yüzdesine de yaklaşmaya başladı. Ama şu andaki toplam ihracatımız içindeki ağırlığı yüzde 18. Otomotivin geldiği aşama çok önemli, çünkü biliyorsunuz 250-300 milyon dolardan 11 milyar dolarlık otomotiv ihracatı yapar hale geldi. Otomotiv yeni yıldızımız. Sektörünün ihracatı bu yıl 15 milyar doları zorlayacak.
Tekstil-konfeksiyon sektörü de neresinden bakarsanız 18 milyar dolarlık ihracat yapacak. Tekstil konfeksiyon sektörü, kesinlikle unuttuğumuz vazgeçtiğimiz bir sektör olarak algılanmamalı. Sıkıntıları var. Neden? Çünkü, girdi maliyetlerimiz halen yüksek."
İyi mala yüksek fiyat
Diğer ülkelerin, özellikle Uzakdoğu ülkelerinin devamlı para birimlerini devalüe edip, işgücü maliyetlerini aşağıda tutarak aynı pazarlara ihracat yaptığını anlatan Tüzmen, "Biz ister istemez miktar ve ucuz fiyat endeksinden çıkıp, yavaş yavaş daha kaliteli malın daha yüksek fiyatlarla satıldığı bölüme doğru, yani modamızı markamızı yaparak mallarımızı satma yoluna doğru kayıyoruz. Bu geçiştir" dedi.
Çin ve diğer Uzakdoğu ülkelerinin haksız rekabetine karşı önlemlere de değinen Tüzmen, ihracatçı birliklerinin başkanlığında yapılan çalışmalar sonucu yayımlanan İstanbul deklarasyonuna yaklaşık 50 ülkenin destek verdiğini belirtti. Tüzmen, Dünya Ticaret Örgütü'nde bu önlemlerin tartışılır hale geldiğini, AB ve ABD'nin de bazı kategorilerde kotalara devam kararı aldığını kaydederek, şöyle devam etti:
"Biz 2005 sonrasında 42 kategoride kotaları devam ettiriyoruz. Çünkü iç sanayimiz çok büyük sıkıntı yaşadı. Yani tedbirlerimizi aldık. Ancak, böylesine ucuz üretim bir yere kadar devam edecek. Oradaki işgücü maliyeti arttığı sürece, o ülkenin ekonomisi belli noktalara eriştiği sürece, onlar da aynı fiyatlardan üretim yapmak zorunda kalacaklardır."