Yenibiris.com: Bu yıl turizm sektöründe Anadolu'nun istihdam potansiyeli arttı

Yenibiris.com: Bu yıl turizm sektöründe Anadolu'nun istihdam potansiyeli arttı
Yenibiris.com: Bu yıl turizm sektöründe Anadolu'nun istihdam potansiyeli arttı

Yenibiris.com da yayımlanan ilanlardan elde edilen verilere göre, yılın ilk yarısında turizm sektöründe en çok resepsiyonistlere ihtiyaç duyuldu. Bu kategorinin ilanları da başvuruları da arttı.

Yenibiris.com'un turizmde istihdam raporuna göre, sektörde bu yıl Anadolu'nun potansiyeli gözle görülür şekilde arttı. 'En çok ilan yayımlanan' iller sıralamasında yılın ilk yarısında Yalova, Adana, Nevşehir gibi sürpriz şehirler dikkat çekti

İSTANBUL - Türkiye ’nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, turizm sektörüne ilişkin verileri ölçümleyerek, sektördeki istihdam ihtiyacını ortaya koyan araştırmasını açıkladı. Turizm-otelcilik sektöründe iş deneyimi olan adayların, özgeçmişlerin yüzde 4.55’ini oluşturduğu Yenibiris.com’un verilerine göre, geçen yılın ilk yarısında en çok ilan yayınlanan ilk 10 sektör arasında yer alan turizm sektörü bu yılın aynı döneminde sıralamada biraz aşağıya kaymasına rağmen istihdam açısından hareketliliğini koruyor.
Rapora göre, sektörde bu yıl Anadolu ’nun potansiyeli gözle görülür şekilde artış gösterdi. Turizm sektöründe ‘en çok ilan yayımlanan’ iller sıralamasında ilk iki şehir bu yıl da değişmezken, listede yeni illerin de yıldızı parladı. Geçen yılın aynı döneminde birinci sırada yer alan İstanbul yerini korurken, onu yine Antalya izledi. Ancak 2010 yılının ilk yarısında ilk 10’a Yalova, Adana ve Nevşehir gibi sürpriz isimler de girdi. 

En çok resepsiyonist
Yenibiris.com’da yayınlanan ilanlardan elde edilen veriler, 2009 yılının ilk ayında turizm sektörüne yönelik ilanlarda en çok başvuruyu ‘muhasebe elemanı’ pozisyonunun aldığını, bu yılın aynı döneminde ise ‘resepsiyonist’ pozisyonunun başı çektiğini ortaya koyuyor. Söz konusu veriler turizm sektörünün 2009 yılında olduğu gibi 2010 yılında da en çok ‘resepsiyonist’lere ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. 

Eskişehir, Bursa eklendi
Yenibiris.com, turizm sektörüne dair yayınlanan ilanlarda ‘en çok başvuru alan’ illeri de belirledi. Buna göre geçen yıl listenin ilk iki sırasında yer alan iller bu yıl da değişmezken Muğla’nın yerini İzmir ’e bıraktığı gözlemlendi. Bu sıralamanın yeni isimleri ise Eskişehir ve Bursa oldu.
Rapora göre, 2009 yılının ilk altı ayında ‘en çok ilanı yayımlanan’ sektörler arasında perakendecilik-toptancılık ilk sırada yer alırken, bu yıl hizmet sektörü listenin başına yerleşti. Bu yılın en çok ilanı yayınlanan sektörleri arasında yapı-inşaat, sağlık-tıp da ilk üçe girdi. Otomotiv sektörü ise listenin en sonunda yer aldı.
Bu yıl en çok ilanı yayımlanan sektörler bunlarken, ‘en çok başvuru alanlar’da ise perakendecilik-toptancılık geçen yıl da olduğu gibi yine ilk sırayı kaptı.  

10 bin yeni istihdam
Bu arada sektör verilerine göre, yeni uluslararası otel zincirlerinin milyonlarca dolarlık yatırıma hazırlandığı turizm sektöründe bu yıl 60 yeni beş yıldızlı otel açılacak. 

Yatırımlar hızlandı
Birçoğunun açıldığı bir kısmının da yılsonu ve 2011 başını beklediği yatırımlarla, sadece konaklama alanında 10 bin kişilik yeni istihdam yaratılacağı belirtiliyor. Krizde yatırımlarını durduran ya da erteleyen birçok şirket, bu yıl yatırımları hızlandırdı. Hem yazlık bölgelerde hem de şehir otelciliğinde birbiri ardına beş yıldızlı yeni yatırımlar dikkat çekti. 

10 yılda yüzde 8 büyüdü
Son 10 yılda ortalama yüzde 8 büyüyen turizm sektörüne kalifiye eleman yetiştirmek üzere hem fakülte hem de yüksek okullarda eğitim veriliyor. Ancak turizmdeki elemanların yeni konseptler konusunda yetersiz yetiştirildiği belirtilirken, verilen bilgiye göre, yeni elemanlar en çok finans, gayrimenkul geliştirme ve yönetim konularında yetersiz kalıyor. 

Eğitim yetersiz
Turizm eğitimi konusunda tüm dünyada hızla artan yeni ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte eleman yetişemediğinden sektördeki yöneticilerin çoğu ‘alaylı’ yani işi işte öğrenen kişilerden oluşuyor.
Sektördeki eğitim eksikliğini gidermek ve standartları yükseltmek için şirketlerin bu konudaki yatırımlarını ve çalışanlere yönelik eğitimleri artırması gerektiği belirtiliyor. 

Ücretler ortalamanın altında kaldı 
Birçok yatırımı durduran ya da erteleten global kriz, turizm sektöründe en çok ücret zamlarını etkiledi. Çoğu şirket zam yapmamayı tercih ederken, zam yapan büyük uluslararası otel zincirlerinin de oranları yüzde 5-8 arasında değişiklik gösterdi. Araştırmaya göre, turizm sektöründe çalışanların maaşlarına bakıldığında, ücretler diğer sektörlerin altında kalıyor. Sektörde yönetici ücretlerinin örneğin çimento sektöründen daha düşük olduğu belirtiyor. Verilen bilgiye göre, yerel bir gruba ait dört yıldızlı ve üstü statüdeki bir otelin genel müdürü aylık 9-15 bin TL arasında ücret alıyor. Dört ve beş yıldızlı yerel otellerdeki departman müdürlerinin ise aylık ücretleri 3-8 bin TL arasında değişiyor.
Rakamlar, yabancı otel zincirlerinde daha yüksek. Yabancı bir zincirin dört ve beş yıldızlı otelinde genel müdürlük yapan bir yönetici, aylık 10-15 bin dolar arasında kazanıyor. Ayrıca bu yöneticilere geniş katkı paketleri de sunuluyor. Genel müdürler dışında otellerde en çok kazanan pozisyonlar satış, yiyecek  içecek, aşçı başı ve finans direktörleri olarak sıralanıyor. (Radikal)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Adana

  ,

  Antalya

  ,

  İstanbul

  ,

  İzmir

  ,

  Anadolu