Yer çekimi artık Doğu'ya kayıyor

Yer çekimi artık Doğu'ya kayıyor
Yer çekimi artık Doğu'ya kayıyor
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Gelecek yıl Maastricht kriterlerini yerine getirmiş 3 Avrupa ülkesinden bir tanesi olacağız" dedi.

Şimşek, Uluslararası İşbirliği Platformu tarafından düzenlenen ‘Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi’nin dünkü kapanışında yaptığı konuşmada, dünya ekonomisinde çiftli dibe vuruştan söz edildiğini, ancak kendisinin aynı fikirde olmadığını, bu yıl dünya ekonomisinin yüzde 4,5 ile 5 oranında büyüyeceğini söyledi. 

Türkiye ’nin bu yıl OECD’nin, IMF’nin ve uluslararası örgütlerin öngörüsüne göre yüzde 8 gibi bir oranda büyüyeceğine işaret eden Şimşek, “Türkiye iyileşme yolundadır. Birlikte çalışmak için sonsuz fırsatlarımız vardır. Bu bölgeye yardım etmek istiyoruz. Türkiye’de çok fırsatınız var. Başka yerlerde ortaklaşa fırsatınız var. Yer çekimi doğuya kayıyor. Doğu gelişmekte olan ülkeler ve onların pazarları demektir. Üretim de satış da kârlar da doğu tarafında olacaktır. Lütfen gerçek varlıkların üzerinde odaklanın” diye konuştu. 

Bu arada zirvenin sonuç bildirgesinde bu coğrafyadaki ülkelerin gereksinim duydukları yatırımların yönlendirilmesi ve özel projeler hazırlanarak, uygulama alanına sokulması için bir diyalog ortamının yaratılmasının amaçlandığı belirtildi. (AA)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Dünya

    ,

    Türkiye