'Yerel seçim olmasaydı ilk üç ayda daha hızlı hareket edebilirdik'

'Yerel seçim olmasaydı ilk üç ayda daha hızlı hareket edebilirdik'
'Yerel seçim olmasaydı ilk üç ayda daha hızlı hareket edebilirdik'

Ersin Özince, ?Mevduat sahipleri faiz oranlarını beğenmezse bu döviz kurları üzerinde hareket yaratabilir? dedi. FOTOĞRAF: AHMET DUMANLI

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, 'Hükümetin açıkladığı önlem paketlerini olumlu buldum. Ama yerel seçim olmasaydı belki ilk üç ayda daha hızlı hareket edebilirdik' dedi

İSTANBUL - Hükümetin global krize karşı açıkladığı önlem paketlerini olumlu bulduğunu söyleyen İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, “Tabii daha iyi yapılabilirdi. Mesela yerel seçim olmasaydı belki ilk üç ayda daha hızlı hareket edebilirdik. Seçim hepimizi etkiledi” dedi.
Özince, bankanın 2008 faaliyet sonuçlarına ilişkin düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Siyasi risk görmüyorum, bu konuda kaygı duymuyorum. Türkiye ileriye dönük politikalara odaklanmalı. Siyasi istikrarsızlığın çağırılmaması lazım” vurgusunda da bulundu.
Bankacılık sektörü olarak faizlerdeki düşüşü desteklediklerini de vurgulayan İş Bankası Genel Müdürü, buna karşın faiz oranlarının indiği seviyeleri kritik olarak değerlendirip şunları söyledi:

Kurda aşırı çalkantı olmaz
“Bizim gibi büyük bankalar faiz düştükçe yüksek ciroları ile daha başarılı olmuşlardır. Ancak faizde şuna dikkat etmek gerekiyor. Türkiye makul bir reel faiz vermek durumundadır. 2008’deki yabancı yatırımlara baktığımızda büyük bölümünün portföy yatırım olduğunu yani faizli enstrümanlara yatırım yapıldığını görüyoruz. Faizlerin seviyesi açısından hassas noktalara geldik diye düşünüyorum. Mevduat sahipleri faizi beğenmezse bu kurlar üzerinde hareket yaratabilir.”
2009 için büyüme dışındaki konularda çok fazla endişe duymadığını da dile getiren Özince, “Enflasyon konusunda da endişe duymuyorum. Kurda ise çalkantılı bir dönem yaşayabiliriz. Ama orada da çalkantıların çok aşırı geçmişte kalan deneyimlerimizle benzeşik olmayacağını yani büyük sorun olmayacağını düşünüyorum” dedi.
Yatırımcıları da uyarmayı ihmal etmeyen Özince, “Dövizli geliriniz yoksa dövize borçlanmayın” dedi. 
Özince, faiz indirimlerinin, özellikle Merkez Bankası’nın aksiyonlarıyla ve bankacılık sisteminin takibiyle sürdüğü dikkate alınırsa iç borçlanma faizlerinde de tolere edilebilir seviyelerde olduğunu, reel faizin de görece olarak ciddi seviyede azaldığını düşündüğünü anlattı.

2001’den büyük fark var
Özince, 2001 krizinde sorunlu kredi portföyü yüzde 30 ile en yüksek bankalardan biri olduklarını hatırlatarak, şunları kaydetti: “O dönemle bu dönem arasında büyük farklılıklar var. Ama netice itibarıyla zarar ilan ettiğimiz o yıl, dahi sorunların üstesinden gelineceğini söylemiştik. Bu seviyelerdeki sorunlu kredi oranını birçok sıkıntılı yön taşısa da İş Bankası açısından çözümlenebilir olduğunu düşünüyorum. İş Bankası’nın tahsili gecikmiş alacaklarıyla ilgili en önemli politikalarından bir tanesi teminat durumuna bakmaksızın sorunlu kredilere yüzde 100 karşılık ayırmasıdır.”

Sendikasyon parası cepte
Nisan ayının son günlerinde İş Bankası’nın 900 milyon dolarlık sendikasyon ödemesi olduğunu hatırlatan Özince, “En iyi ihtimalle yüzde 70-75’ini yenileriz. Bu ödemenin de tamamı cebimizde hazır, gerekli nakit karşılığımız var” dedi. 

İş 2009’da yerinde sayacak
İş Bankası olarak şu anda bu piyasa şartlarında iştirak satışı düşünmediklerini kaydeden İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, “Piyasa şartları düzelmesi halinde halka  açık şirketlerimizde yeni halka arzlar gündeme gelecek” diye konuştu.
Özince ayrıca, küresel finansal kriz nedeniyle İş Bankası’nın da 2009 yılında yüzde 10 büyüme hedeflediğini bunun da enflasyon karşısında ‘yerinde saymak’ olacağını söyledi. İş Bankası 2008 yılında aktiflerini yüzde 22 oranında artışla 97.6 milyar liraya çıkardı.
İş Bankası olarak kriz nedeniye bugüne kadar eleman çıkartmadıklarını da vurgulayan Ersin Özince, eleman alımı yaptıklarını söyledi. Özince, “Ancak binlerce değil yüzlerce eleman alabiliyoruz” diye konuştu. (Radikal)

2007’de küçülmeyi fark ettik rekabete fazla girmedik
İş Bankası’nın 2008 yılı aktif toplamı, 2007 yılına göre yüzde 22’lik artışla 97,6 milyar liraya çıktı. Aktif büyüklükte Türkiye’nin en büyük özel bankası olan İş Bankası’nın 2007 yılında dünya ekonomisindeki yavaşlamayı fark ettiğini ve bu yüzden en büyük banka olma hedefini ikinci plana attığını söyleyen Özince, “Politik ekonomik risklerin arttığını gördük. Bu yüzden faiz rekabetine fazla girmemeye özen gösterdik. Yüksek karşılıklar yüzünden kârımız azaldı. Örneğin bu yıl 800 milyon TL yüzde 100 teminatlı kredilere bile karşılık ayırdık” dedi.
İş Bankası’nın 2008 yılı değerlendirilmesinin yapıldığı basın toplantısında dağıtılan raporda yer alan bilgiye göre, İş Bankası 2008 yılında toplam kredilerde yüzde 40’lık büyüme ile piyasa payını yüzde 12,5’ten, yüzde 13,5’e yükseltti. Mevduatta ise yüzde 31’lik büyüme elde eden bankanın, bu alanda piyasa payı yüzde 14,3 seviyesine ulaştı. 

Kâr karşılıklarla düştü
Özince, buna karşın bankanın 2008 yılında yüzde 8 azalan brüt kârının 3,4 milyar liraya indiğini net kârının ise yüzde 11 azalışla ihtiyatlı karşılık politikasına bağlı olarak 1,5 milyar lira seviyesine gerilediğini duyurdu.
İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince toplantıda bir soruya karşılık “Kârlılık (2009’da) daralacak tabii. 2007’deki gibi bir kârlılığı bulamayabiliriz... Kârlılık azalsa bile verimlilikle ilgili önlemleri artırarak aktif ve öz sermaye kârlılığımıza yansıtmamaya çalışacağız... Ayrıca faizlerdeki düşmeyle şu anda eldeki portföylerin dönemsel kazançları da olacak...” dedi. 

‘Kredi yapılandırmaları için reklam vermeye gerek yok’
Konuşmasında bireysel ve ticari kredilerde ödeme güçlüğüne düşenler için bankaların geçen yıldan bu yana yeni ödeme kolaylıkları (yeniden yapılandırma imkânı) sağladığını hatırlatan İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, kamu bankalarının son dönemde başlattığı kampanyalara da atıfta bulunarak, “Paketler yapılıp bu kamuoyuna sunuldu. Öyle reklamlar vermeye gerek yok. Ödeme imkânı ve niyeti olanların taleplerini zaten bankalar şu ana kadar olumlu karşıladılar. Ödeme     güçlüğüne düşen   müşterilerimiz şubelerimize başvurabilirler” dedi.
Özince’nin yerel seçim öncesinde iki kamu bankasının paket olarak sundukları ve reklam kampanyalarıyla kamuoyuna duyurdukları yeniden yapılandırma programlarına atıfta bulunduğu öne sürüldü.
Ersin Özince, konuşmasında ayrıca geçen yıl sonu itibarıyla toplam tutarı 47,6 milyar liralık krediyi, bin 600’ün üzerinde kurumsal, 230 bini aşan ticari, 1,4 milyon kadar bireye sunduklarını şu arada 3,8 milyon civarında da kredi    kartı müşterisinin kullandığı bilgisini de verdi.
İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, gazetecilerden gelen bir soru üzerine de banka olarak bugün Türkiye’nin en büyük şirketlerinin kredilerine bile yeniden yapılandırma uygulamak zorunda kaldıklarını  belirtip şu bilgiyi verdi:
“Hatta iştiraklerini alıp borcunu kapattıktan sonra onlara iade ettiğimiz firmalar bile var.”