Yerel seçimi beklediler, Kocaeli'nde 15 bin kişiye kırmızı kart gösterdiler

Yerel seçimi beklediler, Kocaeli'nde 15 bin kişiye kırmızı kart gösterdiler
Yerel seçimi beklediler, Kocaeli'nde 15 bin kişiye kırmızı kart gösterdiler

Yurdun dört bir yanından gelen 15 bine yakın genç mart ayında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi?nin önünde kuyruğa girmişti. FOTOĞRAF: ERGUN AYAZ / DHA

Büyükşehir Belediyesi 250 kişilik kadro için başvuran 15 bin kişiye 'Alamayacağız. Danıştay yönetmeliği iptal etti' demek için yerel seçimlerin geçmesini bekledi

KOCAELİ- Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girenler arasından 200’ü itfaiyeci, 50’si de zabıta memuru olmak üzere toplam 250 kişiyi işe alınacağını duyurmasına ve yaklaşık 15 bin kişinin başvuru yapmasına rağmen, personel alımı durduruldu. Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li İbrahim Karaosmanoğlu zabıta alımının, ilgili yönetmeliğin Danıştay’ın iptal etmesi nedeniyle durdurulduğunu, itfaiyeci alımından ise KPSS puanlamasına göre Kocaeli bölgesinden istenilen sayıda eleman alınamayacak olması nedeniyle vazgeçildiğini bildirdi.
Mart ayı başında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin eleman alacağını duyan işsizler, yurdun dört bir yanından İzmit’e akın etti. Daha önce KPSS girip puanına da güvenen, Kars’tan Edirne’ye kadar yurdun dört bir yanından işsizler, İzmit’e gelerek kayıt yaptırdı. 15 Mart’a kadar süren kayıtlardan sonra herkes mülakat için beklemeye başladı.
Ancak seçimlerden sonra her şey tersine döndü. Yeniden başkan seçilen Karaosmanoğlu, zabıta alımlarından zabıta yönetmeliğinin Danıştay kararıyla iptal edilmesi nedeniyle vazgeçildiğini belirtti. “Zabıta yönetmeliği mahkeme kararıyla iptal edildiğinden dolayı zorunlu olarak iptal etmek zorundayız. Böyle bir şey yapsak geçersiz olur. Bize ait bir şey değil. Danıştay zabıta yönetmeliğini iptal etti. İçişleri Bakanlığı bir yönetmelik çıkardı. Yaptığımız sınav geçersiz hale gelebilirdi” dedi.
AKP’li Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, itfaiyeci alımını da iptal ettiklerini belirterek şunları söyledi:
“KPSS’de en yüksek notu alanları tercih etmek zorundayız. Ama itfaiyecilerimizin Kocaeli ağırlıklı olmasını istiyorduk. Baktık ki Kocaeli ağırlıklı değil. Kocaeli’den yeterli müracaat varsa değerlendirme yapacağız. Ama şu ana kadar yok. İtfaiyeci alımından da vazgeçtik diyebiliriz.”

Seçimden önce biliniyordu

Ancak gerçek hiç de Belediye Başkanı’nın söylediği gibi değil. Başvurular 9-15 Mart 2009 tarihleri arasında yapıldı. Danıştay’ın zabıta sınav yönetmeliğini iptal eden kararı Kocaeli Valiliği tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne gönderildi ve yetkililerin eline 20 Mart’ta geçti. Yani Belediye kararı 29 Mart yerel seçimlerinden dokuz gün önce aldı. Ancak yönetmeliğin iptali nedeniyle zabıta alamayacağını açıklamayı oy fırsatçılığı yaparak seçim sonrasına bıraktı. Seçimlerden iki gün sonra da 1 Nisan 2009’da sınav komisyonu toplanarak zabıta alımının iptal edildiğinin belediyenin internet sitesinde yayımlanmasına karar verdi.
Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun ‘İtfaiyecilerimizin Kocaeli ağırlıklı olmasını istiyorduk’ demesinin anlamı yok. Çünkü itfaiyecilik için gerekli olduğu açıklanan özellikler arasında ‘Kocaelili olma ya da Kocaeli’de oturma’ yok. Bunun için yurdun dört bir yanından gençler Kocaeli’ne gelip başvurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu binlerce genci umutlandırdı ve yerel seçimden sonra da onlara sırtını döndü. (dha)