Yerli direniyor yabancı gidiyor

Yoğun yabancı alımlarının etkisiyle dün 1.4200 YTL'yi zorlayan dolar günü 5 YKr yükselişle 1.4140, avro ise 8 YKr artışla 1.8160 YTL'den kapattı. Borsa 1742 puan düşüşle 41 bin 970'te.
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Yüksek çıkan nisan ayı enflasyonunun domino etkisi yarattığı Türk mali piyasalarında son bir haftadır süren satış baskısı dün artarak sürdü. Son bir haftada yabancıların 2 milyar doları aşkın alım yaparak Türkiye'den ayrıldıkları belirtiliyor. Tüm piyasalar desteklerini test ederken, piyasaların kaderini ise yine yabancı yatırımcıların işlemleri belirledi.
Yoğun yabancı alımlarının etkisiyle gün içinde 1,4200 YTL'deki destek seviyesini test eden dolar günü 5 YKr yükselişle 1.4140 YTL'den, paritenin de desteklediği avro ise günü 8 YKr artışla 1.8160 YTL'den kapattı. Yabancıların bono piyasasındaki satışlarının yarattığı etkiyle bu piyasada da faizler yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 14.61'e ulaşıp günü 0.19 puan çıkışla 14.51 seviyesinden tamamladı. İMKB'de yabancı satışlarından payını aldı.
Yüksek çıkan enflasyonun ardından yabancı yatırımcılara stopaj takibinin yapıldığına ilişkin çıkan söylentiler erken seçim beklentisi ile yüksek cari açık rakamının yabancıları harekete geçirdiğini ve Türkiye'deki pozisyonlarını küçültmeye çalıştıklarını belirten yetkililer, bu hareketin kalıcı olmayacağını ancak kısa vadede etkisini koruyabileceğini öne sürdü.
Döviz satıp bono aldılar
Geçen hafta başlayan yabancıların dövizde alımları buna karşın bonoda satışlarını Türk bankalarının karşıladığını belirten bir bankacı, "Bankalar ilk günlerde yabancılar döviz aldıkça bu talebi kendi portföylerinden karşılıyorlardı. Ancak son iki gündür alımların artması üzerine Türk bankaları da pozisyonlarında oluşan bu açıkları karşılamak için alım yapmaya başladı. Zaten kurlardaki hızlı çıkış da aynı günlerde oldu. Bono tarafında da Türk bankaları destek verdi. Dün bir büyük banka faiz yüzde 14.60'a çıktığı saatlerde alım yaparak faizi aşağıya çekmeye çalıştı" dedi.
Bugüne kadar yabancı yatırımcıların 2 milyar doları aşkın alım yaptığını tahmin eden bir bankacı, "Yabancı birkaç fon cari açık, enflasyon, erken seçim gibi tedirginlikleri taşımak istemeyip Türkiye'den çıkmaya karar verdi. Bu diğer yatırımcıları da harekete geçirdi ve bugüne kadar Türkiye'den çıkışları 2 milyar doları aştı. Bu hareketin kısa sürede kesileceğini düşünmüyorum" diyerek şöyle devam etti: "Gelişmekte olan piyasalar içinde sadece Türkiye'de başlayan bu hareket önceki gün Brezilya, Polonya, Güney Afrika gibi diğer piyasalarda da kendini göstermeye başladı. Bu da Türkiye'deki bozulmayı artırdı. Yavaş yavaş hareket global bir boyut kazanmaya başlıyor. Dikkatle ve yakından izlenmesi gerekiyor. Bence bu yabancı işlemleri bir haftada kesilmez. Türkiye'deki pozisyonlarını azaltıyorlar. Bunun etkisini bir süre daha yaşayacağız."
'Yabancıda fazla bono yok'
Yüzde 15 stopaj nedeniyle yabancıların Hazine'nin bu yıl sattığı bonoları almadığını belirten bir bankacı, ise şu yorumu yaptı: "Yabancıların 20 milyar YTL kâğıt stoku var. Ancak bu kâğıtların önemli bölümü 2005'te satılan kâğıtlar yani ikincil piyasada düşük hacimli kâğıtlar. Bu yüzden dövize göre faizdeki yükseliş sınırlı kaldı. Örneğin 10 Şubat 2010 vadeli tahvil yabancıların elinde çok vardı, bu kâğıttaki faiz yükselişi sert oldu. Ancak ellerinde likit bono olmadığı için yabancı satışı düşük kalacak ve bu nedenle faizdeki çıkışın ben çok sert olmayacağını düşünüyorum."
İMKB yüzde 4 geriledi
Kurlardaki hızlı yükseliş İMKB'de satış baskısını artırdı. Yabancıların başı çektiği satışların etkisiyle İMKB günü 1742 puan düşüşle 41.970 puandan tamamladı. Böylece İMKB'de işlem gören hisse senetlerinin bir günlük ortalama kaybı yüzde 3.99 oldu. Borsa geçen hafta toplam 2251 puan gerilemiş oldu. Dövizdeki hareketin piyasayı tedirgin ettiğini belirten borsa çevreleri, "Kısa vadede borsa kurları takip edecek. Dövizde tırmanış sürerse bu borsaya düşüş olarak yansır. Ancak unutmayın bazı kesimler bu düşüşü alım fırsatı olarak değerlendirecektir" dedi.