Yerli füzeye 'yerli göz' TÜBİTAK'tan

Yerli füzeye 'yerli göz' TÜBİTAK'tan
Yerli füzeye 'yerli göz' TÜBİTAK'tan

Yüksek katma değerli lazer dedektörler, TÜBİTAK Ar-Ge uzmanlarının 2 yıllık çalışmaları sonucunda geliştirildi.

Türkiye'nin tamamen yerli üretim lazer güdümlü füzelerinin gözü olarak bilinen dedektörleri TÜBİTAK'ın 2 yıllık çalışmaları sonucunda hayata geçirildi.
Haber: NESE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

TÜBİTAK, füze teknolojisinde bir ilke imza attı. 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda TÜBİTAK, lazer güdümlü füzelerin gözü olarak bilinen dedektörleri, tamamen milli kaynaklar kullanarak geliştirdi. Lazer dedektörler, ilk olarak yerli füze ‘CİRİT’lerde kullanılmaya başlandı. Füze teknolojisinde kritik parçalardan biri olan yerli lazer dedektörleri, aynı zamanda yurtdışındaki örneklerine göre üstün teknik özelliklere sahip. “4 kadranlı” olarak bilinen dedektörler, yüksek hız ve doğruluk, düşük parazitik kapasite, geniş dinamik çalışma aralığı ve yüksek tepkisellik sağlıyor.

İhraç bile ederiz
Roketin önemli bir parçası olan lazer dedektör, hedefi çok hızlı ve doğru bir şekilde görüyor, hedefe kilitleniyor ve vuruyor. Yeni geliştirilen dedektörlerin yurtiçinde üretilerek lazer güdümlü roketlerin arayıcı başlıklarında kullanılabilmesi için TÜBİTAK ile ROKETSAN arasında sözleşme imzalandı. ROKETSAN, projede teknik ihtiyaçların belirlenmesi ve test aşamalarında katkı sağladı. CİRİT füzesinde kullanılan lazer dedektörler, ROKETSAN’da yapılan testlerden başarıyla geçti.
Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye ’nin geçmiş dönemlerde, gelişmiş ülkelerin ürettiği teknolojileri kullanan ülkeler arasında görüldüğünü belirterek, ama bu durumun artık tersine dönmeye başladığını söyledi. Türkiye de artık birçok alanda yeni teknolojiler, stratejik ürünler üretilmeye başlandığını ifade eden Ergün, şöyle devam etti: “Bunun en somut örneklerinden birisi, Türkiye’nin kendi imkânlarıyla yerli füzesini yapıyor olmasıdır. Hatta şimdi TÜBİTAK çalışanları bu durumu bir adım daha ileri taşıyarak, yerli füze CİRİT’te kullanılmak üzere, dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu ileri teknolojilerle üretilen ve şimdiye kadar yurtdışından ithal edilen ve stratejik bir ürün olan lazer dedektörlerini geliştirdi. Bu ürünler öyle yurtdışından kolayca temin edilen parçalar değil. CİRİT benzeri roket ve füzeleri üretmek için lazerli dedektörleri üretmemiz gerekiyordu ve TÜBİTAK çalışanları bu stratejik ürünü üretmeyi başardı. Böylece Türkiye, hem füze hem de füzeler için stratejik ürün niteliğindeki bazı parçaları ihraç edebilecek bir noktaya gelmiş oldu.”

bigPara.com