Yerli 'garaj çocukları' patron oldu

Yerli 'garaj çocukları' patron oldu
Yerli 'garaj çocukları' patron oldu
Türkiye'nin garaj çocukları 'büyüyor'. Bundan birkaç yıl önce fikir ve iyi bir ekiple kendi işini kurmaya karar veren girişimciler artık birer patron oldu.
Haber: DİLEK KÖSEDAĞI - dilek.kosedagi@radikal.com.tr / Arşivi

Onlar, yatırım almak için başvuran 400 şirketin arasından sıyrılıp fikrini gerçeğe dönüştürmüş, altı başarılı girişimci. Türkiye ’nin ‘garaj çocukları’ küçük bir fikirle çıktıkları yolda bugün kendi işlerinin patronu oldular. Bu yolda iş fikrini şirket haline getirmek için 20 yıl bekleyen de var, 1 günde gerçeğe dönüştüren de. Yatırımcıları ise Türkiye’de ayağa kalkmaya çalışan yeni fikirler ve girişimleri destekleyen 212 Capital Partners şirketi. İşte Türkiye’nin garaj çocuklarının girişim hikâyeleri...

hazinem.com
Sevgi Soysal: hazinem.com online olarak değerli takı ve mücevher satışı yapan bir elektronik ticaret sitesi. Kurucusu Sevgi Soysal ise 20 yıldır büyük holdinglerin satış pazarlama birimlerinde çalışmış ve mücevher işiyle uğraşan bir kadın girişimci. Soysal’ın 5 ay bekledikten sonra yatırım alan sitesi, bugün 400 dolarlık ortalama sepet satışı, aylık 360 bin ziyaretçi ve 150 bin TL ciroya sahip. Hedef, aylık cironun yıl sonuna kadar 400 bin dolara çıkması.

CloudArena
Arden Agopyan: Geleceğin bulut bilişimde olduğuna inanlardan biri de oteller ve işyerleri için yazılım hazırlayan cloudarena’nın kurucuları Arden Agopyan, Ali Beklen ve Tolga Yalçınkaya. Şirket, geliştirdiği ‘HotelRunner’ programıyla otellerin uluslararası turizm sistemleri ile entegrasyonunu ve işletim otomasyonunu sağlıyor. Türkiye konaklama endüstrisinin 2011’de 9.3 milyar TL’yi bulduğunu belirten Arden Agopyan, bu satışların 640 milyon TL’sinin internet üzerinden gerçekleştiğini ve 2015’e kadar bu rakamın 1.4 milyar TL’ye ulaşacağını öngörüyor.

Balerin.com
Ahmet Maraşlı tarafından kurulan Balerin.com, müşterilerine, kozmetik, kişisel bakım ve güzellik ürünlerini online olarak seçme ve satın alma imkânı sunuyor. Yaşam standartlarının gelişimine paralel olarak sağlıklı kalmak ve genç görünme isteği sektörün hızlı gelişimini sağlıyor. Türkiye’de kişi başına düşen kozmetik ve kişisel bakım tüketiminin Batı Avrupa ülkelerine nazaran alt seviyelerde olması, bu ülkelerle aynı gelişim trendini takip eden Türkiye’de bu pazarın büyüme potansiyelinin yüksek olduğunu gösteriyor. Balerin.com online alanda bu açığı kapatmayı hedefliyor.

hemenkiralik.com
Remi Onur: 10 yıl Amerika’da kaldıktan sonra 2009 başında Türkiye’ye dönen Remi Onur, yurtdışında yükselen bir trend olan kısa süreli eşyalı apart dairelerin online rezervasyon işlemleri için bir platform oluşturuyor. 8 ay önce faaliyete başlayan ve kurulduktan 3 ay sonra yatırım alan hemenkiralik.com şu anda Türkiye’de 3077, Türkiye dışından 4 binin üzerinde ilana sahip. Birkaç ay içinde ikinci ve üçüncü yatırımlarını yurtdışından almaya hazırlanan Remi Onur, yatırım ve mentorluk hizmeti aldıktan sonra cirolarının yüzde 400 arttığına dikkat çekiyor. Avrupa, Rusya ve Türkiye’de hizmet veren hemenkiralik.com, flat4day.com ve domiknaden.ru arayüzleri de dahil olmak üzere her gün 10 bin kişiye ulaşıyor.

ArcadeMonk
Şirket sosyal ve mobil oyunlar üretiyor. 2010 Haziran’da Ömer Bilge Ersoy, 41? 29! Dijital Pazarlama Ajansı’daki ortağı Alemşah Öztürk ve melek yatırımcı Emre Kurttepeli ile beraber kuruldu. Şu ana kadar oyunlarıyla yaklaşık 4 milyon kişiye ulaştılar.Sadece Facebook üzerinde şu anda 874 milyon kullanıcı olduğunu ve bu kullanıcıların yüzde 80’inin en az bir kere oyun oynadığını belirten Ömer Bilge Ersoy, mobil oyun pazarının 6.2 milyar dolar olduğunu ve bu pazar için uluslararası platformda oyun üretmeye devam edeceklerini söylüyor.

Butigo
Genç girişimciler Gizem Yasa, Harun Güner ve Berk Alevi tarafından kurulan Butigo.com, 6 aydan kısa bir sürede büyük bir gelişme göstererek Türkiye’de hızlı moda alanında bir başarıya imza attı. Site, ayakkabı, çanta ve aksesuvarlar özelinde eskiden sadece ünlülerin kişisel stilistlerinden alabildikleri önerileri, kullanıcıları için oluşturulan özel stil profillerine uygun şekilde aylık olarak öneriyor.

bigPara.com