Yerli muharebe tankı 2013'te üretilecek

Yerli ana muharebe tankı geliştirme projesinde, üretime yönelik prototipin belirlenmesinde önemli bir aşamaya gelindi. FNSS yüklenici firma olarak, üretim önerisini bu hafta Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na sunacak.

ANKARA - Yerli ana muharebe tankı geliştirme projesinde, üretime yönelik prototipin belirlenmesinde önemli bir aşamaya gelindi. FNSS yüklenici firma olarak, üretim önerisini bu hafta Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na sunacak.
Silahlı Kuvvetlerin ana muharebe tankı ihtiyacının karşılanmasını amaçlayan tank projesinin yerli ana yüklenicileri; BMC, FNSS ve Otokar, ayrı ayrı üretim ve geliştirme teklifi verecek. Bu firmalar, hazırladıkları raporda Türkiye'deki altyapının, milli bir ana muharebe tankı üretmeye yeterli olduğunu vurgulamışlardı.
Yerli ana muharebe tankı geliştirme projesinde, imalat sorumluluğunu alan ana yüklenici, öncelikle yeni nesil yerli tankı dizayn ederek, bu tankın prototipini imal edecek. Sonraki safhada da seri üretime geçilecek. Projeye bu yıl başlanması halinde, ilk yerli tankın 2012-2013 yıllarında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilebileceği belirtiliyor. Programa göre, tankın gövdesini ana yüklenici firmalar üstlenirken, tankların elektromekanik, atış kontrol ve savaş sistemlerinde Aselsan ve Havelsan, silah sistemlerinde ise MKEK'in görev alması bekleniyor. İlk etapta 1000 tank üretilmesi planlanıyor.