Yerli otoda babayiğit arayışımız sürüyor

Yerli otoda babayiğit arayışımız sürüyor
Yerli otoda babayiğit arayışımız sürüyor

Bakan Çağlayan EGD nin gelenekselleşen yılbaşı kokteyline katıldı.

Otomobil sektöründe yeniden alevlenen babayiğit tartışmasına Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da katıldı. Türkiye ’nin yerli otomobilini mutlaka üreteceklerini söyleyen Çağlayan, “Türkiye bu otomobili yapacak ama yapacak ama yapacak. Ve bunun en az yüzde 85’i benim ülkemde üretilecek. Üretir miyiz? Her türlü imkânımız var. Babayiğit arayışımız devam ediyor. Aday var, adaylar var” dedi.
Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin her yıl düzenlediği yılbaşı kokteyli Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM) yapıldı. AB Bakanı Egemen Bağış ve çok sayıda işadamının katıldığı kokteylde, Çağlayan’la bir sohbet toplantısı düzenlendi. İhracatta ve ekonomideki son gelişmeleri anlatan Çağlayan, “Türkiye şu anda net dış borcu olmayan, alacağı olan bir ülke konumuna gelmiştir. Rakamlar ortada. Cumhuriyet tarihinde ilk kez görülen bir şeydir bu. Yani bizim kamu olarak dış borcumuz yok” dedi.
Otomotiv sektöründe bir MÜSİAD üyesinin yerli otomobili ürettiği haberlerine ilişkin bir soruyu ise Çağlayan şöyle yorumladı:
Otomotiv sektörü bizim ihracatımızın lideri. Fazla veren bir sektör son iki-üç yıldır açık vermeye başladı. Türkiye’ye lisans vermiş otomobilciler Türkiye’ye motoru vermiyor, aktarma organını vermiyor, sen git al sacı, kaportayı, vur düzelt, boya, getir şunu yerleştir.
Öyle bir yan sanayimiz var ki bir aracın yüzde 85’ini yapabilecek yetkinliğe, etkinliğe, teknolojiye, insan gücüne sahip. Elektrikli motorun her şeyini iyi incelemiş biri olarak söylüyorum. Şu anda bir elektrikli otomobilin fiyatı eşittir aynı değerde akü fiyatıdır.
Elektrikli otomobile karşı değilim. Mutlaka olsun. Ama bunun bataryasını Türkiye’de üretemiyorsak ben bu otomobilin yüzde 50’sini dışarıdan ithal etmiş duruma düşerim. Akülerin hammaddesi lityumdur ve şu anda bizim kanıtlanmış bir lityum rezervimiz yoktur.
Türkiye yerli otomobil konusunu 10 yıl önce
konuşamazdı. 10 yıl önce bir başbakan bunu söyleyemezdi.
En başta ben gülerdim. Ama şimdi Türkiye otomobilini de, uçağını da yapacak noktaya geldi. Türkiye bu otomobili yapacak ama yapacak ama yapacak. Ve bunun en az yüzde 85’i benim ülkemde üretilecek. Babayiğit arayışımız devam ediyor. Aday var, adaylar var.