Yerli otomobilde yüzde 40 şartı gözden geçirilmeli

Yerli otomobilde yüzde 40 şartı gözden geçirilmeli
Yerli otomobilde yüzde 40 şartı gözden geçirilmeli

Tofaş CEO su Kamil Başaran cironun yüzde 3 ünü Ar-Ge ye ayırdıklarını söyledi.

Tofaş CEO’su Kamil Başaran, teşvik sisteminde yüzde 40 katma değer koşulunun gözden geçirilmesini söyleyerek “Tofaş için söylemiyorum. Birçok yatırım projesi buna takılabilir” dedi.
Tofaş’ın Bursa fabrikasında ürettiği 4 milyonuncu araç önceki gün banttan çıktı. Mustafa Koç’un katıldığı törenin ardından Tofaş’ın Anadolu Arabaları müzesinde CEO Kamil Başaran’ın katıldığı bir sohbet toplantısı düzenlendi. Tofaş’ta 27’nci yılında CEO olduğunu anlatan Başaran, montajla başladıkları üretimin bugün araç geliştirir bir noktaya geldiğini söyledi. Tofaş’ın bugün geliştirdiği Ar-Ge çalışmaları ile co-dizayna geçtiğini dile getiren Başaran, “Ar-Ge harcamalarımız cironun ortalama yüzde 3’ü seviyesinde. Bu dünya ortalamalarına uygundur. 7 milyar TL’lik ciroda 250 milyon lira demektir” dedi.
Soruları da yanıtlayan Başaran, teşviklere ilişkin görüşlerini açıkladı. “Hafif ticari aracın daha fazla katkı verebilmesi için kollanması gerekir. Yüzde 40 katma değer koşulunu yeniden gözden geçirmek gerekir” diyen Başaran, “Tofaş için söylemiyorum, birçok yatırım projesi buna takılabilir. Bu sektörde frene basma lüksümüz yok” diye konuştu.
Teşvik sisteminde iki detayın açık olması gerektiğine dikkat çeken Başaran şunları söyledi: “Sadece iki konuda tanımların netleşmesi gerekir. Kimisi sadece montajdır. Ancak önemli yerli girdi kullanılarak üretilen araçlar var. Ancak teşvik değerlendirmesinde yerli yan sanayi alımı katma değere girmiyor. Yerlilik oranı bizde yüzde 64’lerdedir. Bu, dünya için de tepe noktadır. Çünkü herkes dış alım yapıyor. Rekabet ortamında her şeyi yerli alacağım diyemezsiniz. Yüzde 40 değerlendirmesinde aracın satış fiyatından üretimindeki dışardan alım değeri düşülüyor ve kalan yüzde 40 üstü olmalı deniliyor. Bizim katma değerimiz nedir? Yan sanayimiz, çalışanımız, satış servis hizmetlerimiz. Yüzde 40 katma değer konusunu hükümete de sürekli söylüyoruz.” Vergilerin artması tartışmasını da değerlendiren Başaran, “Bizim 70 bin paydaşımız var. Pazarın küçülmesi ekonomiye negatif katkı yapar. Toparlanması da çok zordur. Alınması gereken tedbirler vardır. Hükümetin şimdiye kadarki başarısı doğru önlemlerin alınacağını gösteriyor” dedi. Başaran yerli marka üretimi konusundaki gelişmeleri de şöyle açıkladı: “Böyle bir çağrı oldu. Şu ana kadar yapılan değerlendirmelere baktığımızda ne hayır, ne evet diyebiliyoruz. Uzun vadeli bir konu. Yerli bir marka tek bir model olamaz, bir familya gerekir. Bu konu pazarımızın kapasitesi ile de ilgili. Üretim ölçeğini yakalarsanız, olur.”

bigPara.com