'Yerli otomobil'in gözleri hafif çekik!

'Yerli otomobil'in gözleri hafif çekik!
'Yerli otomobil'in gözleri hafif çekik!
Başbakan Erdoğan'ın 'yerli otomobil yapacak bir babayiğit' arıyorum demesi üzerine bir MÜSİAD üyesinin yerli otomobil için çalıştığı açıklanmıştı. O isim Toyota bayii Özkan Derindere çıktı. Derindere 6 yıldır Toyota Corolla üzerinde çalışmalar yapıyormuş.

Radikal.com.tr - MÜSİAD Başkanı Nail Olpak’ın “Bir üyemiz yerli oto çalışması yapıyor” diyerek kast ettiği kişi Toyota’nın İstanbul Zeytinburnu bayii Derindere Otomotiv ’in sahibi Özkan Derindere çıktı. Derindere’nin geliştirdiği 300 kilometre menzilli elektronik otomobille Başbakan Tayyip Erdoğan da ‘bir tur’ atmış.
Milliyet'ten Eylem Türk'ün haberine göre, MÜSİAD Başkanı Olpak’ın ismini vermediği ‘babayiğit’ Özkan Derindere’nin yaptığı otomobil için Olpak, “Şahsen test dahi ettim. Başbakanımız da gördü hatta kısa bir tur da attılar” demişti.


“1 ŞUBAT’TA TANITILACAK”


İşadamı Ömer Derindere’nin oğlu olan Özkan Derindere’nin ailesi, ticaret hayatına 1951 yılında toptan gıda ticaretiyle başlamış. Baba Ömer Derindere, 1965 yılında aile şirketinin yönetimine geçmiş. 1970 yılında mevcut işlerine otomotiv ticaretini de ekleyerek, 1970-1984 yılları arasında her marka araç alım satımı yapmış. Ayrıca, 1971-1980 Çorum Ford Bayii, 1974-1991 Otoyol Fiat bayiliği de yapan Derindere, 1984 yılında Toyota bayiliğini de alarak diğer markalarla da ticarete devam etmiş.
Ömer Derindere, 1990 yılında yönetimi oğlu Özkan Derindere’ye devretmiş. 1991 yılında Toyota Türkiye distribütörlüğünün ToyotaSA’ya geçişini takiben, diğer bayilikler bırakılarak sadece Toyota markası üzerinde durulmuş. 1992 yılında Anadolu’da inşa edilen ilk Toyota Plaza, Derindere firması tarafından faaliyete geçirilmiş.


AMERİKALI ORTAKLA AR-GE ŞİRKETİ KURMUŞ


Özkan Derindere ve Derindere grubu yöneticilerinden Önder Yol ikilisi bu ay “DMA Derindere Motorlu Araçlar Sanayi ve Ticaret” adlı bir şirket kurdu. İki ortak 400 bin lira sermayeli şirketin ana ortakları. Diğer ortaklar arasında Derindere şirketlerinin yönetimindeki isimlerden Aytekinhan Yıldırıcı, İlkay Ersoy, Tahsin Tanyer ve Yaşar Karatay da var.
Ortaklar arasında ilgi çeken bir isim de düşük bir hisseye sahip olan ABD vatandaşı Andrew Paul Weiss. Yeni şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol, Başkan Yardımcısı ise Özkan Derindere.
Merkezi İstanbul Zeytinburnu’nda olan şirketin kuruluş amaçları geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Bu amaçların bir kısmı Otomotiv Hizmetleri ile Ar-Ge İşleri başlıkları altında toplandı. Şirketin kuruluş mukavelesinde “... motorlu araçların motor sistemlerinin sade elektrikli, hibrit elektrikli ve hibrit motorla çalışacak şekilde tadilatlarının yapılması için motorun kullanıldığı araçlarda her türlü değişiklik için gerekli izin ve uygunluk belgeleri almak, gereken tadilat ve değişimleri yapmak...” ile “yakıt sistemi sade elektrikli, hibrit elektrikli araçların yapılması için gerekli projeleri yapmak, sade elektrikle çalışan her türlü araçların imalatını yapmak...” maddeleri dikkat çekiyor.


TOYOTA COROLLA ÜZERİNDE 6 YILDIR ÇALIŞMIŞ

Derindere, dışarıdan da şarj edilebilen hibrit (plug-in hybrid) teknolojili sedan otomobilde, Amerika’nın önde gelen elektrik ve hibrit motorları üreticisi Remy’den alacağı HVH 250 kodlu elektrik motorunu kullanacak. Bu amaçla, DMA ile Remy arasında uzun dönemli işbirliği anlaşması, bu yılın haziran ayında imzalandı.
Söz konusu motor, “cer motor” olarak adlandırılan ve hibrit motor sistemlerinde kullanılan cinsten. DMA’nın üzerinde çalıştığı aracın yaklaşık 56 km sadece elektrik motoruyla gidebildiği, hibrit sürüş konumunda ise (hem elektrik hem benzin motoru bir arada çalıştığında) 640 km’lik menzile ulaşabildiği, aracın maksimum 160 km/s hız yapabildiği belirtiliyor.
Yaklaşık 6 yıldır elektrikli araçlar üzerinde çalışmalar yapan DMA’nın, bu amaçla standart bir Toyota Corolla’yı dönüştürerek testler yaptığı belirtiliyor. Şirketin, üzerinde çalıştığı araçları bireysel kullanıcılara satmanın yanı sıra filo kiralama yöntemiyle şirketlere de kullandırmayı amaçladığı belirtiliyor. Nitekim Derindere firmasının, 14 bin araçlık bir de filo kiralama şirketi bulunuyor.
Farklı hibrit sistemleri bulunurken, “plug-in hybrid” olarak anılan sistem, elektrik motoruna güç sağlayan akülerin, araçtaki benzinli/dizel motorun yanı sıra istenildiğinde şehir cereyanından da şarj edilebilmesine olanak tanıyor.

bigPara.com