Yerli otonun adını 'Nazlı' koydu

Yerli otonun adını 'Nazlı' koydu
Yerli otonun adını 'Nazlı' koydu

KOCAELİ - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “ Türkiye , otomotivde kusursuz üretim yapan bir ülke ama marka yapmıyoruz, sektör bu konuda biraz nazlanıyor. Ben onlara, ‘Yapacaksanız herhalde arabanın markasını da Nazlı koyacaksınız, bu kadar nazlandığınıza göre’ diyorum” dedi. Kocaeli’nde konuşan Ergün, Türkiye’de üretilen otomobillere zaten ‘yerli otomobil’ dediklerini söyledi.
Türkiye’de bulunmayan şeyin ‘yerli marka’ olduğuna işaret eden Ergün, birçok markanın A’dan Z’ye her şeyinin Türkiye’de üretildiğini, Türkiye’deki otomotiv yan sanayiinin dünyadaki pek çok markanın parçalarını ürettiğini hatırlattı. Ergün, hiçbir markanın araçlarının bütün parçalarını kendisinin yapmadığına dikkat çekerek, bazı markaların da otomobilin hiçbir şeyini yapmayıp, sadece tasarımını oluşturarak markasını koyduğunu ifade etti. Özellikle Avrupa pazarları daraldığı için yeni markaların pazara sürülmesi konusunda çekincelerin bulunduğunu belirten Ergün, bunun yapılamayacak bir şey olmadığını kaydetti.

‘O babayiğit çıkmadı’
Hibrit ve elektrikli araçların geleceğin araçları olduğunu kaydeden Ergün, 10-15 yılda Avrupa’daki araçların 5’te 1’inin elektrikli olacağını ifade etti. Dünya devlerinin yeni teknolojiyi pazara sürmeye tam olarak hazır olmadığına işaret eden Ergün, “Bizim böyle bir sorunumuz yok. Biz bu konuda avantajlıyız, sıfırdan elektrikli araçlara başlayıp onu markalaştırma konusunda avantajımız var ama henüz bu konuda bir ‘babayiğit’ çıkmadı. ‘O babayiğit benim’ demedi kimse. Birisiyle ilgili bir haberler çıktı ama o da çıktı, ‘O babayiğit ben değilim’ dedi. Çünkü onun yaptığı da sıfırdan bir marka oluşturmak değildi” diye konuştu.

bigPara.com