'Yerli radyolink' harekâtı başladı

'Yerli radyolink' harekâtı başladı
'Yerli radyolink' harekâtı başladı

BTK Başkanı Tayfun Acarer (soldan ikinci) projenin yerli altyapıyı geliştireceğinin altını çizdi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) öncülüğünde TÜBİTAK tarafından tasarlanan ve geliştirilmesine Turkcell mühendislerinin katkı sunduğu, üretimi SimPro tarafından gerçekleştirilen 'Yerli Radyolink Projesi' için imzalar atıldı

İmza töreninde konuşan BTK Başkanı Tayfun Acarer, bilişimin gelişmesi için mutlaka zemini hazırlamak gerektiğini belirterek, “O zemin de altyapıdır. Bunun için de fiber, baz istasyonu lazım. Bunların olmazsa olmaz ara elemanı radyolink lazım. Bu sebeple de bu projeyi ayrıca önemsiyorum” dedi.

‘Yıllarca bekledik’
Acarer, radyolink’in kendisine göre bir sarf malzeme olduğunu dile getirerek, hem sabitte hem de mobilde radyolink’in çok kullanıldığına işaret etti. Radyolink’in sabit ve mobil şebekenin ortak elemanı olduğuna işaret eden Acarer, bu cihazı Türkiye ’de altyapıyı kullanan herkesin kullanabileceğini kaydetti. Acarer, bu malzemenin Türkiye’de üretilebilme olanağının olmasına rağmen yıllarca yurtdışından ithal edindiğini hatırlatarak, bu nedenle projenin başından beri emeği geçen herkese teşekkür etti.

Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu daTurkcell’in yeni radyolink cihazlarının tasarım aşamasından başlayarak SimPro tarafından üretilmesine kadar her aşamada yerli üretime destek verdiğini belirtti. Terzioğlu, “Turkcell olarak 2.1 milyon TL’lik yatırımla Türkiye ekonomisine sağladığımız katkının yanı sıra müşterilerimiz için iletişim kalitesinde de çıtayı bir kez daha yükseltiyoruz” diye konuştu.

Terzioğlu, yerli üretim şartını karşılayarak bu proje ile 7GHz bandında ses ve data iletimine başladıklarını ifade ederek, böylece şebeke kalitesi ve sürekliliğini daha da geliştirmiş olacaklarını dile getirdi. SimPro Genel Müdürü Alaeddin Gülbüken de Türkiye’de bir ilk olan bu projede yer almanın gururunu yaşadıklarını dile getirerek, “İletişim teknolojilerinde KOBİ olarak yerli üretim gerçekleştirmemiz, bu alanda dışa bağımlılığı ortadan kaldırıyor. Böylece yatırımlar ülke içinde kalıyor, sektörün yarattığı istihdam her geçen gün daha da büyüyor” dedi.

Vodafone yerli linkle Şırnak’ta
Vodafone Türkiye, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) öncülüğü ve TÜBİTAK işbirliğiyle gerçekleştirilen yeni altyapı projesiyle, 81 ildeki abonelerine 2G ve 3G hizmetlerini yerli üretim radyolink ile sağlamayı hedefliyor. BTK’nın öncülüğünde başlayan radyolink projesi kapsamında, üretimi TÜBİTAK tarafından yapılan uzak mesafeli telekomünikasyon altyapı sistemleri ile Vodafone’un şebeke servisleri, arazi ve iklim şartlarının yarattığı etkilerden bağımsız olarak kesintisiz sunulacak.

bigPara.com