Yerli tablete 100 liralık bakan indirimi geldi

Yerli tablete 100 liralık bakan indirimi geldi
Yerli tablete 100 liralık bakan indirimi geldi
General Mobile'in yüzde 26 yerli payı ile piyasaya sunduğu e-tab'ın fiyatı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın talebiyle 100 lira düşürüldü

İSTANBUL - ‘İlk yerli montaj tablet’ olarak adını duyuran General Mobile e-tab, % 100 yerli üretimi hedefliyor. Öğrencilere dağıtılacak 15 milyon tableti içeren Fatih projesi için işe başlayan şirket yüzde 26 yerli katkı payı ile ürettiği cihazın parçalarını 2013’ün sonuna kadar yüzde 80’ini Türkiye ’de üretmeyi hedefliyor.

General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Gölcü e-tab’ın tanıtımında Türkiye’den işlemci, hafıza, ekran ve batarya gibi tablet bilgisayarların en önemli parçalarını tedarik edemediklerini söyleyerek “Bu parçaları ithal ediyoruz. Ancak şarj cihazı ve pil konusunda yerli şirketlerle görüşmeye başladık. Şarj cihazını önümüzdeki aydan itibaren Türkiye’den tedarik edeceğiz. Pil için ise TÜBİTAK ve bir şirketle görüşmeler sürüyor. 2012’de çalışmaları bitireceğiz. Pil üretimi de Türkiye’de olursa 2012’de yüzde 52’lik yerli katkı olacak” dedi. BTK Başkanı Tayfun Acarer ise Türkiye’de üretilen her ürün için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti. Acarer, “Pili, bataryası, şarjı, yerli katkısının artmasında bir başlangıç olur. Ne olursa olsun, yüzde 5’lik, 10’luk yerli üretim payı bile, yüzde 100’ünün ithal edilmesinden daha iyidir” dedi.
Acarer, e-tab’ın hangi fiyattan satılacağını sordu. Yerli üretim e-tab’in 899 TL’ye satışa sunulacağının belirtilmesi üzerine Acarer, önceki akşam General M yöneticileriyle birlikte Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’la yaptıkları görüşmeyi hatırlatarak, Yıldırım’ın tablet fiyatının daha düşük olmasını istediğini söyledi. Bunun üzerine e-tab’ın fiyatı KDV dahil 799 TL’ye düşürüldü.


‘e-tab’ın özellikleri
Android 2.3.4 Gingerbread işletim sistemi, 8.9 inç ekran boyutunda 1280x768 piksel görüntü, 512MB RAM, Micro SD kart girişi
6 saat video izleyebilme, 1Ghz A8 İşlemci, Bluetooth ve Wi-Fi bağlantıları, 1.3 megapiksel kamera
FİYATI: 799 TL ( Ekonomi Servisi)

bigPara.com