Yerli tercih eden İstanbul'un Anadolu yakasına geçecek

Yerli tercih eden İstanbul'un Anadolu yakasına geçecek
Yerli tercih eden İstanbul'un Anadolu yakasına geçecek
Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla Avrupa'dan Trakya bölgesine gelmeye başlayan kurbanlıkların satışı da başladı. İthal et yemek ve dağıtmak istemeyenler kararsız kalırken, vatandaşların özellikle İstanbul'da kurban kesimi için Asya yakasını tercih edeceği belirtiliyor.


Tarım Bakanlığı’nın şap hastalığından arındırılmış bölge ilan ettiği ve Anadolu ’dan hayvan geçişini yasakladığı Trakya bölgesinde, yetersiz kalan kurbanlıkların takviyesi, Avrupa ülkelerinden ithal edilen hayvanlarla yapılıyor.

Bu yıl Kurban Bayramı’nda 450 bin civarında küçükbaş, 100 bine yakın da büyükbaş hayvan ithalatı yapılacağı tahmin ediliyor. Kurban kesmek isteyenlerin ithal ve yerli hayvanları birbirinden ayıramadığını dile getiren Günaydın Kasap’ın sahibi Cüneyt Asan, bu nedenle İstanbul’un Avrupa yakasında kurban alımlarında yoğunluk beklenmediğini söyledi.

Kendilerinin de müşterileri için küçükbaş hayvan kesimi yapacaklarını anlatan Asan, şöyle devam etti: Müşterilerimden duyduğum kadarıyla insanlar ithal hayvan kesmek istemiyor. Fakat geçen yıl cemaat derneklerinde yaşanan yolsuzluklar nedeniyle bağış da yapmak istemiyorlar. Bu nedenle henüz ne yapacaklarına karar veremediler. Tüm bunlardan hareketle kurban kesimlerinin Asya yakasına kayacağını düşünüyorum.

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Anadolu

    ,

    Trakya