Yerli turist erken rezervasyona alıştı

Bu yıl Orta Avrupa'dan gelen turist talebindeki azalmanın da etkisiyle Türk turizminin yeni gözdesi haline gelen yerli turistler,
'erken rezervasyon' kampanyalarını sevdi.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Bu yıl Orta Avrupa'dan gelen turist talebindeki azalmanın da etkisiyle Türk turizminin yeni gözdesi haline gelen yerli turistler,
'erken rezervasyon' kampanyalarını sevdi. Türkiye'de erken rezervasyon sisteminin öncülerinden Magic Life, üç yılda aldığı talebi bu yıl beş gün içinde aldı. 2005 yılında 380 bin yabancı, 30 bin de yerli turist ağırlayan Magic Life, artan talebe de bağlı olarak ağırladığı yerli turist sayısını yüzde 40 artıracak. Şimdiden 19 Mayıs'ta tüm otellerini dolduran Magic Life, erken rezervasyon kampanyasıyla müşterilerine yüzde 30'a varan indirim ve 12 ay vade sunuyor.
Türk turizmcilerin aslında iç pazar için geç bile kaldığını söyleyen Magic Life Center Genel Müdürü ve Magic Life Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Başak Erel, "Ekonomideki gelişmeler ve genç nüfus iç pazarı hareketlendirdi. Artık müşterilerimiz mart ayında ne zaman kampanyaya başlayacaksınız diye telefonları kilitliyor. Magic Life'lara gelen daimi
Avusturyalılar yüzde 80, Orta Avrupa'da yüzde 70 iken bu oran Türkiye'de yüzde 40 düzeyinde. Biz bu rakamı da yüzde 60'a çekeceğiz" dedi. Bu yıl fiyatlarında herhangi bir artışa gitmediklerini hatırlatan Başak Erel, "Fiyatlarda bir sorun yaşamamak için bu yıl çok yüklü satın almalar yaptık" diye konuştu. İç pazarda uçak, konaklama, transferler gibi her şeyin dahil olduğu paket tur sistemini yerleştirdiklerini vurgulayan Erel, bu yıl özel havacılıktaki gelişme sayesinde geçen yılki fiyatlarla uçak dahil turlar satın alınabildiğini ifade etti.
Türk turizminin bu yılki gelişimi hakkında da bilgi veren Başak Erel, şu anda en ciddi düşüşün 'paket turizminde' olduğuna dikkat çekti. Orta Avrupa pazarında önemli bir gerileme olduğunu anlatan Erel, "Ancak son dakika satışlarıyla geçen yılki rakamları yakalayabiliriz. Önemli olan tur operatörlerinin Türkiye'ye yönelik uçaklarını iptal etmemesi ya da başka ülkelere yönlendirmemesi.
Eğer bu gerçekleşirse tesisler büyük zarar görür" açıklaması yaptı.
Dört ay hizmet
2006'nın turistik tesisler arasında 'ciddi çarpışmalar'ın yaşanacağı bir yıl olduğunu da anlatan Erel, şunları söyledi: "Dengeler değişecek. Şu anda çok sayıda bireysel yatırım bulunuyor. Bu yıl tesislerin üç buçuk-dört ay hizmet verebileceğini düşünürsek bu duruma kaç kişi dayanır bilinmez."
2004 yılında Cem Kınay ve Oğuz Serim tarafından tüm hisseleri TUI'ye satılan Magic Life, büyüme faaliyetlerine de hız verdi. 2005 yılında tesislerinde 15 milyon avroluk yenileme yatırımı gerçekleştiren grup, 2007 yılı sonuna kadar Akdeniz çanağında dört-beş tesis daha açacak. Bu kış sezonunda ilk tesisin Mısır'da Kızıldeniz sahilinde açılacağı bilgisini veren Başak Erel, "İki tesis de Türkiye'de açılacak" dedi.
Türklere de 'ikinci bahar' tatili
Avrupa'da yaşlı nüfusun artmasıyla tesislerinde 'ikinci bahar' adı verilen bir konsept oluşturan Magic Life, aynı sistemi Türkler için de uygulayacak. 55 yaş ve üzeri turistlere özel beslenme, doktor kontrolü, spor, özel ulaşım, bakım gibi uygulamaları içeren programlar sunan Magic life, sonbaharda da Türk yaşlılarını ağırlamaya başlayacak. Darüşşafaka'yla işbirliği gerçekleştirecek olan şirket, nisan-mayıs, eylül-ekim aylarında 2-3 bin kişiyi ağırlayacak. Avusturya Emekliler Derneği'yle de çalıştıklarını anlatan Başak Erel, "Her yıl 15 bin emekliyi yurtdışında bir ülkeye gönderiyorlar. Bize de geldiler" dedi.