Yerli turisti çekmek için 'mobil fuar'

Turizmciler yerli turiste tatil alışkanlığı kazandırabilmek için çözümü 'mobil turizm tüketici fuarı'nda buldu.

İSTANBUL - Turizmciler yerli turiste tatil alışkanlığı kazandırabilmek için çözümü 'mobil turizm tüketici fuarı'nda buldu. Özel bir TIR hazırlayan sektör, Türkiye'nin 10 şehrini gezerek, hem yerli tüketicilere hangi zamanlarda tatil yapmanın ucuz olduğunu öğretecek hem de tatil paketlerini tanıtarak rezervasyon alacak.
Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) öncülüğünde başlatılan 'Anadolu tatil günleri' adı verilen projeye Turizm Bakanlığı ile TOBB da destek veriyor. Projenin ilki bu yıl 25 Nisan'da Adana'da başlayacak. Türkiye'nin 70 turizm merkezini tanıtacak şekilde hazırlanan turizm TIR'ı, sırasıyla Adana, Gaziantep, Konya, Ankara, Eskişehir, Denizli, İzmir, Samsun, İzmit ve Bursa'ya gidecek.
Her yıl tekrarlanacak proje çerçevesinde şu anda 1.2 milyon olan yerli turist sayısının ilk aşamada 2 milyona yükselmesi hedefleniyor. Projenin Türkiye'de bir ilk olduğunu ama dünyada yıllardır uygulandığını söyleyen TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, "Anadolu'daki tatil potansiyelini bu yolla harekete geçirmeyi hedefliyoruz. Turizm Bakanlığı da ilk defa iç turizmi harekete geçirmek için ilan kampanyası başlatıyor" diye konuştu.
Proje çerçevesinde gidilen şehirlerdeki yerel seyahat acentelerinin tanıtım ve rezervasyon kabul etmenin yanı sıra tüketicilere hangi dönemlerde daha ucuz tatil yapabileceklerinin ipuçlarını da vereceğini belirten Barut, "Türk tüketicileri tatil rezervasyonlarını hem son dakika yapıyor hem de temmuz-ağustos dönemine sıkıştırıyor. Aslında tatillerini önceden planlasalar ya da nisan, haziran, ocak ayı gibi farklı dönemlerde de yapsalar, tatillerini yüzde 30-60 daha ucuza getirebilirler" dedi.
Özel havayolu şirketlerinin tarifeli uçuşlara başlamasıyla ulaşımın daha ucuza geldiğini ve bu sayede yerli tatilcilere daha uygun fiyatlı tatil paketleri hazırlama imkânına kavuştuklarını vurgulayan Barut, şunları söyledi: "Şirketler Anadolu'da farklı şehirler arasında uçuşlara da başladığı için artık daha uygun fiyata tatil merkezlerine ulaşmak ucuzladı. Buna tesisler de destek verecek."
Yeni yataklar zorluyor
Bu yıl yabancı turist sayısındaki azalış nedeniyle yerli turiste ağırlık verildiğine ilişkin eleştirilere de değinen Barut, "Rekor yıllarında da otellerimiz dolmuyor. Çünkü her yıl yeni yataklar devreye giriyor ve yabancılar ne kadar artsa da bu odalar yabancıyla dolmaz" açıklamasını yaptı.