Yerli yatırımcının işlem hacmi artıyor

İSTANBUL - Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB) Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Öztangut, dokuz aylık verilere göre 2009 yılında yerli yatırımcıların işlem hacimlerinin önemli ölçüde artığını açıkladı.
Birliğin yayın organı Sermaye Piyasasında Gündem’in aralık sayısındaki yazısında Öztangut, aracı kurum sektörüne ait üçüncü çeyrek verilerinin önemli bilgiler içerdiğini belirten Öztangut, 9 aylık verilerin sektörün güçlü sermaye yapısını koruduğunu, en önemli gelir kaleminin de komisyon gelirleri olmaya devam ettiğini gösterdiğini ifade etti.
Dikkat çeken en önemli noktanın, hisse senedi işlem hacminin yüzde 31 arttığı bir dönemde hisse senedi komisyonlarının sadece yüzde 10 artmış olması olduğunu, vadeli işlemlerde ise hacmin yüzde 41 artarken bu işlemlerden elde edilen komisyonların yüzde 8 azaldığını, komisyon oranlarındaki gerilemenin sürdüğünü bildirdi.

Aracıların kârı iki kat arttı
Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği Başkanı Nevzat Öztangut, şunları kaydetti:
 “Bu gelişmelere karşın, özellikle menkul kıymet alım-satımından elde edilen kârın etkisiyle sektörün net dönem kârı iki kata yakın artarak 247 milyon TL’ye ulaştı. Ancak, bu değişimin esas faaliyetlerden elde edilen gelirlerden ziyade, aracı kurumların kendi portföyleri için yaptıkları alım-satım işlemlerinden kaynaklandığının altını çizmemiz gerek.Bizce dokuz aylık verilerdeki ilginç bir sonuç da 2009 yılında yerli yatırımcıların işlem hacimlerinin önemli ölçüde artmış olması.
Yabancı yatırımcıların hisse senedi sahipliğinde bir önceki yılbaşına göre önemli bir değişiklik gerçekleşmezken, bu durum yurt içi yatırımların sermaye piyasasına yöneldiği şeklinde yorumlanabilir. Ancak piyasamızdaki yatırımcı tabanının çok sınırlı olduğu da bir gerçek.