Yerliye de yabancıya da aynı fiyat

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nin (AKTOB) araştırmasına göre, yurtdışında olduğu gibi erken rezervasyon yaptırıp ödemeyi 12 taksit yerine tek ödemede yapan yerli müşteri, yabancıdan yüzde 20 ucuza tatil yapıyor.

ANKARA - Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nin (AKTOB) araştırmasına göre, yurtdışında olduğu gibi erken rezervasyon yaptırıp ödemeyi 12 taksit yerine tek ödemede yapan yerli müşteri, yabancıdan yüzde 20 ucuza tatil yapıyor. 'Yerliye pahalı yabancıya ucuz' iddiasından rahatsız olan ve bunu iç turizmin gelişmesinin önündeki engellerden biri olarak gören turizm sektörü temsilcileri bir araştırma yaparık 120 tesisin katalog ve gazetelerde yayımlanan fiyatları, internet, son dakika ücretlerini karşılaştırdı.
Araştırmaya göre, tatil fiyatlarında müşterinin milliyetine göre değişen bir fiyat farkı olmadığının ortaya çıktığı belirtildi. Araştırmada, yerli turistlerin de yabancı turistlerle aynı fiyatlardan tatil yaptığı belirtilerek, fiyatlardaki farkın, müşterinin yerli ya da yabancı olmasından değil, yer, rezervasyon ve ödeme biçiminden kaynaklandığı ifade edildi.
Döviz etkilemiyor
'Yabancıya ucuz, yerliye pahalı' türünden yayılan haberlerin, bazı noktaların dikkate alınmamasından kaynaklandığı belirtilerek, şu noktalara dikkat çekildi:

 • Her sektörde çeşitli promosyonlar yapılıyor. Bu durumlarda özel fiyatlar uygulanabiliyor. Bunlar tanıtım amaçlı fiyattır.
 • Ucuz fiyat, uygulanan özel kampanyalar döneminde promosyon amaçlı olarak yabancıya olduğu gibi yerliye de veriliyor. Geçen aylarda yerli müşteriye 98 avroya beş yıldızlı otelde altı günlük fiyat verildi.
 • Döviz kurunun yükseldiği ve de, düştüğü dönemde yurtiçi ile yurtdışı fiyatları arasında öne sürüldüğü gibi fark olmuyor.
 • 2002 ile 2006 yıllarına ilişkin aynı dönemdeki yurtiçi ve yurtdışı fiyatları karşılaştırıldı, bu karşılaştırma sonucunda da, yabancıya ucuz, yerliye pahalı fiyat şeklinde bir uygulama olmadığı ortaya çıktı.
  Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ise 'Dünya kupası maçları Türk turizmini olumsuz etkiledi mi?' sorusuna, "Olumsuz etkilemedi, erkekler ülkelerinde kaldı kadınlar geldi" yanıtını verdi. Koç, turizmi, dünya kupasından çok karikatür krizi, Trabzon'da papazın öldürülmesi olayı ve kuş gribinin olumsuz etkilediğini söyledi.
  Yurtdışına gidenler azaldı
  Bakan Koç, "Bu nedenlerle bu yılki turizm sezonuna olumsuz girdik. Oysa bu yıl geçen yıldan daha erken tanıtıma başlamıştık. Biz bu dönemde dışarıya verdiğimiz fiyatlarla, iç turizmdeki fiyatları dengede tutmaya çalıştık. Ocak, şubat ve mart döneminde gelen turistlerin sayısında yüzde 40-50 oranında düşüşler oldu. Oteller bunun karşılığında iç turizmi hareketlendirerek açığı telafi etmeye başladılar. Böylece kendi insanımıza daha ucuz tatil yaptırdığımız için, yurtdışına giden insan sayımızı azalttık. Bu da kârımız oldu" dedi.
  Mayısdan itibaren son dakika rezervasyonlarında artış yaşandığını anlatan Koç, rezervasyon iptali oranının ise bu ay yüzde 7'lere kadar düştüğünü ifade etti.
  Koç: Sonbaharda patlar
  Antalya'nın büyük bir hareketlilik yaşadığını belirten Koç, "Antalya, haziran ayı itibarıyla son beş yılın en fazla turistini aldı. Ağustostan sonra da çıkış başlar. Eylül, ekim, kasımda patlama yaşarız."