Yeşilay ve Kızılay'ı denetleyin!

Yeşilay ve Kızılay'ı denetleyin!
Yeşilay ve Kızılay'ı denetleyin!
Cumhurbaşkanı Gül, Devlet Denetleme Kurulu'na görev verdi. Gül'ün incelenmesini istediği konular arasında hakkında yolsuzluk iddiaları olan Kızılay ve Yeşilay var.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül son olarak 9. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın raporuyla gündeme gelen Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) altı yeni görev verdi. Gül, Devlet Denetleme Kurulu’nun yeni çalışma programında yer almak üzere, 6 konuda talimat verdi. Gül’ün incelenmesini istediği konular arasında son günlerde yolsuzluk iddiaları ile gündeme gelen Yeşilay ve geçen yıl bazı yolsuzluk operasyonlarının yapıldığı iddia edilen Kızılay bulunuyor.
DDK’nın inceleyeceği konular arasında en ilginci ise kişisel
verilerle ilgili. DDK, vergi, nüfus, tapu, emniyet ve adli veri sistemlerinin güvenliklerini inceleyecek. DDK Başkanı Cemal Boyalı 2007’de Maliye Bakanlığı’nda başta dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer olmak üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ve siyasilerin malvarlığı ve vergi bilgilerinin gizli sorgulandığını ortaya çıkarmıştı.
Gül’ün ‘inceleyin’ dediği 5 konu şöyle: 
1-) Kamuya ait veri bankalarının (vergi, nüfus, tapu, emniyet ve adli veri sistemleri gibi) güvenlik ve kişisel veri mahremiyetine ilişkin iç kontrol sistemlerinin yeterliliğinin denetimi yapılacak. TC kimliği ile artık birçok işlem kolaylıkla yapılabiliyor. Bu nedenle güvenliği çok önemli bulunuyor.
2-) Savunma Sanayi Müsteşar-lığı’nın 2010, 2011 ve 2012 faaliyet ve işlemlerinin denetimi yapılacak. Savunma Sanayii Müsteşarlığı birçok askeri alımı gerçekleştiriyor, ihaleler yapıyor. Savunma Sanayii Fonu’ndan 2011 yılında 1.4 milyar dolarlık harcama yapıldı.
3-) 5449 Sayılı Kanun uyarınca 2006 yılından itibaren faaliyete geçirilen Kalkınma Ajansları uygulamasının değerlendirilmesine ilişkin araştırma ve inceleme gerçekleştirilecek.
4-) Kızılay Derneği’nin 2010, 2011 ve 2012 yılı faaliyet ve işlemlerinin denetimi yapılacak. Geçmiş yıllarda da çeşitli skandalların yaşandığı Kızılay’da son olarak geçen yıl Samsun’da çeşitli operasyonlar oldu.
5-) Yeşilay’ın değerlendirilmesi ve 2010, 2011 ve 2012 yılı faaliyet ve işlemlerinin denetimi yapılacak.