Yeter 'kur' calamayın

Yeter 'kur' calamayın
Yeter 'kur' calamayın
Yıllardır Merkez Bankası'nı kur politikası nedeni ile kıyasıya eleştiren ihracatçılara hükümetten "söyleminizi değiştirin" uyarısı geldi.

ARAM EKİN DURAN

Merkez Bankası ’nın düşük kur-yüksek faiz politikasını her fırsatta kıyasıya eleştiren ihracatçılar, küresel kur savaşları nedeni ile zor günler geçiriyor. Dolar kurunun geçen hafta 1,39’lara kadar gerilemesi ile panikleyen ihracatçılar, soluğu Ankara ’da aldı. 14-15 Ekim tarihlerinde tam 9 bakan ile görüşen ihracatçılar, hükümetten nasihat aldı. Bakanlar ağız birliği etmişcesine “Dünyadaki kur savaşlarına engel olamayız. Bu dönemde Merkez Bankası’na kur üzerinden yüklenmeyi bırakın. Başınızın çaresine bakın” mesajı verdi. Brezilya’nın uygulamaya koyduğu, Türkiye ’de de tartışılan Tobin Vergisi’nin bile işe yaramadığına dikkat çeken hükümet yetkilileri, “Sürekli kuru gündeme getirmeniz kamuoyunda size karşı bir antipati yaratıyor. Söyleminizi değiştirin” uyarısında bulundu. İhracatçılar bundan sonra kamuoyunda antipati toplayan “kur” söylemini bir kenara bırakıp, ihracatçının desteklenmesi üzerinde duracak. TİM, bu çerçevede “kısa vadeli sıcak para girişlerinden vergi alınması, kur destekleme fonu kurulması ve bütçede ihracatçıya ihracatının yüzde 1’i kadar pay ayrılması” konularına yoğunlaşacak.


Çağlayan, Yılmaz’ı her zaman eleştirdi
Zafer Çağlayan: “Şaban filminde kafayı yere vurdu, gülüyordu. Elini kafasına attı kanı gördü ağlamaya başladı. Merkez de her şeyi geç fark ediyor”
Mehmet Büyükekşi: “Dolar neredeyse her gün 1 kuruş geriliyor. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Merkez’in politikaları yüzünden kırmızı alarm veriyoruz.
Zafer Çağlayan: “Merkez Bankası testiyi kırdı. Dolar bu seviyeye geldi. Merkez Bankası, resmen bir inatlaşma ile gereken önlemleri almakta çok gecikti.”
Mehmet Büyükekşi: “Çin parasının değerini arttırmamak için elinden ne geliyorsa yapıyor. Kemeri sıka sıka son noktaya geldik. Merkez Bankası artık gerçekçi olmalı.”
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle: “Kur 1.40 seviyelerine inerse bertaraf olur biteriz. Kur inerse, ihracatı bırakırım.”

bigPara.com