Yetki krizinde sendikaların gözü Başbakan'da

Yetki krizinde sendikaların gözü Başbakan'da
Yetki krizinde sendikaların gözü Başbakan'da

Yeni bir formül üretilemezse DİSK in ve Hak-İş in işlevsiz hale gelmesine neden olunabilir.

Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

ANKARA -  Sendikaların yetki oranlarını yeniden düzenleyen yasanın Meclis’ten çıkmaması nedeniyle başlayan krizde işçi sendikalarının gözü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’da. Konuyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan ’ın işçi sendikalarıyla bizzat görüşmek istediği öğrenilirken, sendikalar da Erdoğan’dan randevu almak için tatil dönüşünü bekliyor. Eğer bu konuda Başbakan Erdoğan ve sendikalar yeni bir formül üretemezse, Çalışma Bakanlığı güncellenmiş sendikalı sayılarını yayımlayacak. Söz konusu sendikalı sayıları da, Hak-İş ve DİSK’in fiilen kapatılması anlamına gelecek. Tük-İş’te de toplusözleşme yapma yetkisi olan çok az sendika olacak.
Sendikaların güncellenmiş üye istatistikleri, 2012 yılı başından bu yana ciddi bir sorun olarak gündemde. Daha önce söz konusu güncellenmiş istatistiklerin açıklanması sürekli olarak ertelendi. Bu krizin oluşmasının nedeni ise, güncellenmiş sendikalı verilerinin, yüzde 10 barajıyla birlikte uygulandığında birçok sendikanın toplusözleşme yapma yetkisini elinden alacak olması. İstatistiklerin yayınlanması durumunda, Türk-İş’in 11, Hak-İş’in ise 1 sendikası yetki alabiliyor. DİSK ise tamamen yetkisiz kalıyor. Bu krizin aşılabilmesi için, sendikalar yasasında bir değişiklik yapılması öngörüldü. Sendikalar için uygulanacak yeni yetki barajını yüzde 3’e indiren tasarı, mevcut sendikaların yetkisini ise 5 yıl süreyle korumayı içeriyordu. Ancak tasarı, bu dönem içinde yasalaşmadı. 

Yetkisi gelene yetki verilemiyor
Tasarının yasalaşmaması ve yeni sendikalı istatistiklerinin de yayımlanmaması nedeniyle; yetki almak için bakanlığa başvuran sendikalara yanıt verilmemeye başlandı. Şu an için yetki istemiyle gelen sendikalara yetki verilemediğini belirten yetkililer, krizin büyümemesi için konuyla ilgili bir adım atılması gerektiğini vurguluyor. Ancak bu adım da belirsizliğini koruyor. Eğer bir karara varılamazsa, birçok sendikanın yetkisini ortadan kaldıran yeni istatistikler, yüzde 10 barajı kapsamında yayınlanacak ve sendikaların yetki durumu da buna göre belirlenecek. Ancak bu konuda Başbakan Erdoğan’ın belirleyici olması öngörülüyor. Erdoğan’ın da konuyla ilgili olarak sendikalarla görüşmek istediği öğrenildi. Türk-İş de, tatil dönüşünde Erdoğan’dan randevu alacak ve sıkıntıyı anlatmayı planlıyor. Bu görüşmenin zamanı ve tarihi ise henüz bilinmiyor. Ancak yetki krizinde belirleyici olanın bu görüşme olacağı vurgulanıyor.

bigPara.com