Yetkiler yeniden düzenlenmeli

Yetkiler yeniden düzenlenmeli
Yetkiler yeniden düzenlenmeli
TOBB'un 67. Genel Kurulu'nda Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu "Cumhurbaşkanı ve başbakanın yetkilerini yeniden düzenleyin" çağrısında bulundu.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi
TARIK IŞIK / Arşivi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB’daki son başkanlık yılına girdiği genel kurulda “Cumhurbaşkanı ve başbakanın yetkilerini yeniden düzenleyin” çağrısında bulundu. Yasa gereği 2013 yılında TOBB Başkanlığı görevini bırakacak olan Hisarcıklıoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın da katıldığı 67. Genel Kurul’da “Hem Cumhurbaşkanı, hem Başbakan halkın oyuna dayanacağı için birlikte çalışmalarında sıkıntı olabilir” dedi ve iki makamın yetkilerinin tartışılarak yeniden düzenlenmesini istedi. Böylece TOBB da, başkanlık sistemi tartışmalarına katılmış oldu.
Genel Kurul konuşmasına Adnan Menderes’i anarak başlayan Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasının ilk bölümünde, oda ve borsa başkanlarına dönük mesajlar yer aldı. “Oda ve borsa başkanları oturdukları koltukların hizmet aracı olduğunu bilir ve hep bu anlayışla çalışırlar” diyen Hisarcıklıoğlu, “Çünkü biz öbür tarafta hesabın olduğunu biliriz” dedi. 

Mutabakata özel vurgu
Dünyanın en eski atasözlerinden birinin “Roma bir günde kurulmadı” olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, hükümetten reformlara devam etmesini istedi. “Maç yaptığımız sahanın rakiplerimizle eşit şartlara getirilmesi devletten tek isteğimiz” diyen Hisarcıklıoğlu, “Gerisini Allahın izniyle biz yaparız” diye konuştu. Anayasaya da konuşmasında geniş bir yer ayıran Hisarcıklıoğlu, “Biz seçkinlerin, muhtıraların, ara rejimlerin, darbelerin dayattığı değil, millet iradesine dayanan, mutabakatla hazırlanan bir anayasa istiyoruz” mesajı verdi.
“Biz vatandaşına hükmetmeyen bir devlet anlayışı istiyoruz. Devletin vatandaşın efendisi değil, hizmetkârı olmasını istiyoruz” diyen Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı ve başbakanın yetkilerinin de yeniden düzenlenmesini istedi. Hisarcıklıoğlu, “İkisi de halkın oyuna dayanacağı için birlikte çalışmalarında sıkıntı yaşanabilir. İstikrarı güçlendirmek için halkoyuyla seçilmiş cumhurbaşkanının ve başbakanın yetkileri yeniden düzenlenmeli. Bunun nasıl yapılacağı bu süreçte tartışılmalı. Bu konudaki düzenlemelerin yeni anayasayla yapılması, Türkiye’nin geleceği için hayati önem taşıyor” diye konuştu. Halkın yeni anayasadan beklentisinin adalet ve özgürlük olduğunu gördüklerini belirten Hisarcıklıoğlu, “Biz artık işadamı da olsa, sivil de olsa, bürokrat da olsa yapanın yanına kâr kalmadığı sistem istiyoruz. Gökler ve yerler ancak adaletle ayakta durur” dedi.

En çok alkış yeşil pasaporta
Hisarcıklıoğlu en büyük alkışı ‘işadamına yeşil pasaport’ bölümünde aldı. Hisarcıklıoğlu, işadamlarına yeşil pasaport verilmesine bürokratların engel olduğunu söyleyerek “Evinde yeşil pasaport olan zihniyet, bu isteğin önüne duvar ördü” dedi. Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı, Başbakan’ın yeşil pasaport konusunda çalışma yapılması için kendisine talimat verdiğini belirterek, “Çalışmayı hızlandıracağız, ama ihracat büyüklüğü konusunda bir rakam ortaya koyacağız, belli ihracat büyüklüğü olan işadamlarına yeşil pasaport verilmesini sağlayacağız” dedi.

Bankalar vicdansız
Konuşmasında sık sık bürokratları eleştiren Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasında bankalara yönelik sert eleştiriler de yer aldı. “Anadolu’dan gelen talepleri oyalıyorsunuz. Hatta vicdansızca davranıyorsunuz” diye konuşan Hisarcıklıoğlu, ‘haksız ve vicdansız duruş sergileyen bankalar için ciddi ve somut önlem alınması’ çağrısında bulundu.

Son başkanlık yılı başladı
Türkiye Odalar ve Borsalar Başkanlığı görevini 2001 yılından bu yana sürdüren Hisarcıklıoğlu için, bu genel kurulla birlikte son başkanlık yılı da başlamış oldu. . Mayıs 2002 seçimlerinde de başkanlık görevini üstlenen Hisarcıklıoğlu, 2005 ve 2009’da yapılan seçimlere de tek aday olarak girdi. Bu toplantı 12 yıldır TOBB Başkanlığını sürdüren Hisarcıklıoğlu’nun başkan olarak son genel kurulu. 2006’da çıkarılan TOBB Yasası’na göre, oda ve borsa başkanlarından 2 seçim döneminde aynı görevde yönetim kurulu başkanlığı yapanlar, 2 seçim dönemi geçmeden bir daha adaylığını koyamıyor.

bigPara.com