Yetmez ama evet

Yetmez ama evet
Yetmez ama evet
Yunanistan'da tedbirler Meclis'ten geçmesine rağmen, Euro Bölgesi maliye bakanlarından onay ve borç takasının bitmesi gerekiyor

Yunanistan’ı yangın yerine çeviren tasarruf tedbirleri pazartesi sabaha karşı Meclis’te kabul edilirken, Troyka’nın ülkeye sağlayacağı 130 milyar euroluk kurtarma paketi için gözler gözler çarşamba günü gerçekleştirilecek Avrupa Birliği Maliye Bakanları toplantısına çevrildi. Yunan siyasi liderlerinden yazılı taahhütlerin de çarşambaya kadar gelmesiyle Euo Bölgesi ekonomi ve maliye bakanlarının 15 Şubat’taki olağanüstü toplantılarında ikinci kurtarma paketine onay vermeleri bekleniyor. Euro Bölgesi’nin verdiği sözlü taahhütlere rağmen son 2 yıldır bütçe hedeflerini tutturamayan Yunanistan’dan ek önlemler isteyebileceği ya da bunu zamana yayabileceği belirtiliyor.

Sıra borç takasında
Avrupa Komisyonu’nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, Yunanistan’ın kontrolsüz bir temerrütten kaçınması gerektiğini belirterek, Başbakan Lucas Papademos’un çarşamba günü toplanacak Euro Bölgesi maliye bakanlarını ikna için bütçeden 325 milyon euro daha tasarruf edilmesi konusunda anlaşma sağlamasını beklediğini söyledi.

Yunanistan’a ikinci yardımın verilmesi, alacağı yeni tasarruf önlemlerinin yanı sıra özel sektör kreditörleri ile gerçekleştirilecek borç takası görüşmelerinde anlaşılmasına da bağlı. Yunanistan’ın iflastan kaçınmak için, 14.5 milyar euroluk tahvil geri ödemesinin yapılacağı 20 Mart’a kadar Euro Bölgesi’nin tüm şartlarını karşılayarak 130 milyar euroluk ikinci paketten faydalanması gerekiyor.

Piyasaların tepkisi olumlu
Yunanistan’a ilişkin endişelerle cuma günü sert kayıpların yaşandığı borsalarda, tasarruf paketinin onaylanmasının ardından güçlenen risk iştahıyla birlikte ibre tekrar yukarı döndü. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, faizlerdeki düşüşün etkisiyle banka hisselerine gelen alımlarla günü yüzde 2,07’lik yükselişle 60.557 puandan kapattı. Yunanistan borsası yüzde 5 yükseldi.

Yunanİstan şİmdİ ne yapacak?

Kamu borcunun GSHY’ye oranı yüzde 160’tan 120’e indirilecek.

Bu yıl 3, 2015’e kadar 10 milyar euro tasarruf edilecek.

14.5 milyar euroluk itfası bulunan ülke temerrüt riski taşıyor.

Süreç nasıl işleyecek
Siyasi liderler çarşambaya kadar yazılı taahhüt verecek.

Euro Bölgesi maliye bakanları 15 Şubat’ta yardımı onaylamak için bir araya gelecek.

Borç takası görüşmelerinin martta tamamlanması bekleniyor.

ECB’nin borç yeniden yapılandırmaya katkı vermesi gerekiyor.(radikal)

bigPara.com