Yiğit borcunu 12 yılda ödeyecek

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile Bank Ekspres'in hâkim ortağı Korkmaz Yiğit Grubu arasında, grubun Fon'a olan 555 milyon dolarlık borçlarının ödenmesi için dün protokol imzalandı.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile Bank Ekspres'in hâkim ortağı Korkmaz Yiğit Grubu arasında, grubun Fon'a olan 555 milyon dolarlık borçlarının ödenmesi için dün protokol imzalandı. TMSF'den yapılan yazılı açıklamada, "Protokole göre grup, 31 Aralık 2005 tarihi itibarıyla Fona olan toplam 554 milyon 876 bin 859 dolar nakdi borcunu 2006 yılından başlamak üzere ilk 10 yılı anapara, iki yılı faiz ve dolaylı sorumluluklarından kaynaklanan borçları olmak üzere toplam 12 yılda, yıllık Libor+1 faiz ile ödemeyi taahhüt etmiştir" denildi.
Açıklamada, grubun ödemelerini gayrimenkul geliştirme ve lüks konut inşaatı başta olmak üzere, inşaat sektöründe sahip olduğu tecrübeyi ve bilgi birikimini kullanarak güçlü yerli ve yabancı yatırımcıların finansal katılım veya ortaklıklarıyla geliştireceği konut projelerinden sağlayacağı kaynaklarla yapmasının planlandığı belirtildi.
Borcunu inşaat yaparak ödeyecek
Açıklamada, protokolün inşaat sektöründeki canlanma dikkate alınarak imzalandığı belirtilerek, "2006-2007 yıllarında 63 milyon dolar, 2008-2015 arasında her yıl 60 ila 70 milyon dolar olmak üzere toplam 555 milyon dolarlık anapara ödenecek, sonra dört eşit taksitte faiz ve diğer sorumluluklarından kaynaklanan borç tasfiye edilecek" denildi. Protokol çerçevesinde grup firmalarının hisseleri TMSF'ce rehin alınacak, firmalara gerekli görülmesi halinde yönetim ve denetim kurulu üyeleri atanacak.