Yıkılacak' ilk 5 kent

Yıkılacak' ilk 5 kent
Yıkılacak' ilk 5 kent
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul, İzmir, Bursa, Sakarya ve Kocaeli belediyelerine yetki devri yaptı. Böylece 'Kentsel Dönüşüm' kapsamında dönüştürülecek ilk 5 il de belli oldu

ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yakında başlayacak afet riski altındaki alanların dönüştürülmesine yönelik süreci başlattı.  Bugün gazetesinin haberine göre, bakanlık önceki gün itibariyle 81 ilin valilik ve belediyelerine yazı göndererek ilgili kuruluşlardan riskli alan ve yapıların tespitine başlamalarını istedi.

Bakanlıktan mektubu alan belediyeler şimdi bu binaları tespit edip hem bakanlığa bildirecek hem de riskli binaların maliklerine binanın genel durumunu bildiren yazı yollayacak. Kat malikleri belediyelerin riskli bina yazısına karşı gelirse kendisi de farklı bir değerlendirme şirketinden değerleme raporu talep edebilecek.

Bakanlık ayrıca dönüşüm çerçevesinde İstanbul , İzmir, Bursa, Sakarya ve Kocaeli'nde Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü şubeleri açılması için bu belediyelere yetki devri yaptı. Böylece 1'nci derece deprem bölgesinde yer alan riskli alanlar daha çabuk belirlenip dönüşüm başlayabilecek.

MAHKEMEYE GİDEN KİRA ALAMAYACAK

Kentsel dönüşümde kararlara itiraz etme hakkı da bulunuyor. Yani kat maliki dönüşümle ilgili bir itirazda mahkemeye gidip dava açabilecek. Ancak açılan dava yıkıma engel olmayacak. Kişi sadece rayiç bedele itiraz edebilecek. Eğer daire için belirlenen rayiç bedel 80 bin lira ise ve kişi evinin değerinin daha yüksek olduğunu kanıtlamak için dava açmışsa Çevre ve şehircilik Bakanlığı davanın sonucuna göre kişiye ödeme yapacak. Mahkemeye giden kişi devletten kira yardımı alamayacak ve faiz desteği isteyemeyecek.

Afet riski altındaki alanların dönüşümü konusunda gönderilen yazıya göre, riskli yapıların tespiti, öncelikle yapı malikleri ve kanuni temsilcileri tarafından yaptırılacak. Riskli olduğu bilimsel raporla tespit edilen, idareye veya Bakanlığa bildirilen yapılar üzerinde 6306 sayılı Kanun'un 6. maddesi ile ilgili diğer maddeleri çerçevesinde yenileme ve dönüşüm faaliyetlerini kendileri yapabilecek. İhtiyaç duyulması halinde Bakanlık ve idare gerekli desteği sağlayacak.

Bakanlık süre vererek, hak sahipleri veya kanuni temsilcilerinden riskli yapıların tespitini isteyecek. Verilen sürede yaptırılmaması durumunda tespitler Bakanlıkça veya idarece yapılacak. Aciliyet gerektiren riskli yapıların belirlenmesi, yapı maliklerince yapılabileceği gibi idarelerce maliklerin tasarrufu beklenilmeden de gerçekleştirilecek.

İTİRAZLARDA SÜRE 15 GÜN

Bakanlıkça veya idarece yaptırılan riskli yapı tespitlerine, malikler veya kanuni temsilciler gerek gördüğü takdirde itiraz etme hakkına sahip. Ancak itirazlar en geç 15 gün içinde çevre ve şehircilik il müdürlüklerine yapılmak durumunda.

İl müdürlükleri tarafından Bakanlığa iletilecek itirazlar, Bakanlık tarafından kanun kapsamında belirlenen teknik heyet tarafından değerlendirilecek.

Tespitler, uygulama yönetmelikleri hazırlanıncaya kadar 6 Mart 2007 tarihinde 26454 sayılı Resmi Gazete 'de yayımlanan Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik'teki "Mevcut Binaların Değerlendirilmesi ve Güçlendirilmesi" hükümleri kapsamında yapılacak.

KARARI BAKANLIK VERECEK

Riskli yapıları belirleyen belediyelerin ve il özel idarelerinin ekipmanları ve kadro yetersizliği durumunda riskli yapıları valilikler belirleyecek. Belirlenen riskli alan ve yapıların imar ve kentsel tasarım projelerini belediye ve il özel idareleri kendileri yapacak, daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onayına sunacak. (aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109203610920369

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Soru - anarshit

  Benim anlamadığım ve korktuğum şey şu: Benim evimin yerine yeni bir ev yapılacak, ben tekrar orada mı oturacağım, yoksa beni alakasız bir semte atıp benim bulunduğum yerin rantına başkaları mı hatta kendi yandaşları mı konacak. Örneğin ben Kadıköy'de oturuorum, benim özellikle yaşamak için seçtiğim yer. Bana TOKİ'nin taa Bahçeşehir taraflarında yaptığı o iğrenç evlerden birini sokuşturmaya çalışırlarsa bu iş AİHM'r kadar gider. Bilenler varsa bilgilendirsin lütfen.

  Yikimlar - cb

  Ekonomiyi ayakta tutabilmek icin yine fakir kesimden alip zengine veren devlet.Bu eski bir yontem yik ve yeniden yap. Bati ulkeri bu ykimlari savaslarla gelismemis ulkelerde uyguluyor ama bizim devletimiz kendi halkinda. Bu yikimla kimbilir yine sermaye belli bir kesime akmis olacak. Isin en trajikomik tarafi hukumetim oylarini bu bolgelerden aliyor olmasi. "mahkemeye giden kira alamayacak"diye birsey olabilirmi? hakkini ariyorsun diye seni cezalandirabilirlermi? hangi hukuk devletinde boyle bir yasa cikartilabilir? alin size ileri demokrasi. suruler seklinde yonetiliyoruz. suru seklinde yikimlar, suru seklinde hakkimiz yeniyor. Gidin hala oyunuzu verin bu partiye.

  ... - k-a-o-s

  hükümetin yapacağı en iyi (!) şey bence...evlerinden de atılınca belki anlar insanlar başına gelenleri..zira bir torba kömürle belirleniyordu seçenekleri...

  kopya serbest, ama yakalarsam... - yorum_merkezi

  (Mahkemeye giden kişi devletten kira yardımı alamayacak ve faiz desteği isteyemeyecek.) itiraz hakkını kısıtlayan bir devletin ,sosyal devlet mantalitesiyle yakından uzaktan ilgisi olamaz. Ne olursa olsun itiraz hakkınızı kullanın çünkü binanız için öngördükleri ücret itiraz hakkınızı kullanma durumunuzu düşündükleri için mutlaka kat kat altında olacaktır blöfe aldanmayın.

  maddi manevi - sedat antay

  maddi manevi, ölümlerden ölüm beğen, procesi....

  - Dead Solger

  Ülkemde hangi hakla onu bunu yıkıyor? Bu adamlar kimdir? Siz nereden geldiniz?

  VOLİCİLER HAZIR MISINIZ? - Sedat Gürsel

  Bu bir soygundur. Türkiye'de tapuda kimin evi piyasa rayici üzerinden gösteriliyor? Yandaş müteahhitlere ve TOKİ'ye milletin evleri peşkeş çekiliyor!. Mahkemeye her gidenin kazanacağı bilindiğinden, gidilmemesi için engellemeler yapılması da ihmal edilmemiş. Bu yasa iktidarın talan yasasıdır, Sulukule'ye yapılan haksızlık tüm kentlere yayılmak isteniyor. Bu yasayı da yargı iptal eder, ancak yargı ellerinde olduğu için biraz geçikir, Sulukule'de olduğu gibi voliyi vuran vurur.