Yıl sonu enflasyon hedefi değişmiyor

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, yıl sonu enflasyon hedeflerinde bir değişiklik olmadığını, gelişmelere rağmen hedeflerin tutacağı kanaatinde olduğunu söyledi.

İSTANBUL- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, yıl sonu enflasyon hedeflerinde bir değişiklik olmadığını, gelişmelere rağmen hedeflerin tutacağı kanaatinde olduğunu söyledi. CNN Türk'te soruları yanıtlayan Şener, döviz kurundaki artışı değerlendirirken de, "bunu bir ihracatçıya, reel sektör temsilcisine sorsanıza, gelişmelerin iyi olduğunu ifade ederdi" dedi.
Kur artışının tek yönlü sonuç vermediğini, ihracat ve küresel rekabet için iyi bir gelişme olduğunu, ancak petrol ve hammadde ithalatı faturasını yükselttiğini kaydeden Abdüllatif Şener, ancak son günlerde petrol fiyatlarında gerileme olmasının da olumlu bir gelişme olduğunu vurguladı. Şener, kurdaki az miktarda yükselişin bile ihracatı artırıcı, cari açığı kapatıcı bir durum olduğunu sözlerine ekledi. Sosyal güvenlik reformunu, son gelişmeler olsa da olmasa da tamamlayacaklarını söyleyen Şener, bu reforma bundan sonraki kuşakların da ihtiyacı olduğunu dile getirdi.
Hükümetin bir kur hedefi bulunmadığının altını çizen Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, ancak hedefler ve beklentiler doğrultusunda tahmini bir kur üzerinden hesaplamalar yapıldığını hatırlatarak, son gelişmelerin bu hesaplamaları değiştirecek boyutta olmadığını söyledi.
Şener, piyasalardaki son dalgalanmayı değerlendirirken, "üç senede 10 binden 40 bini aşabiliyoruz. Demek ki bizim borsamız kendine özgü, başkalarıyla karşılaştırmamalı. Bu durum kalıcı bir durum değil, ekonomi kendi dengelerini oluşturuyor. Gelişmeler makroekonomik hedeflerle alakalı değil" dedi.
Başbakan Yardımcısı Şener, parasıyla aldığı tayı polemikleri uzatmamak için iade ettiğini belirtirken, daha önce Atatürk de dahil birçok liderin hediye edilen atları aldıklarını, amacın ülkede atçılığın gelişmesi olduğunu ifade etti.